Zkurvenej příběh

recenze

Zkurvenej příběh (2017) 5 z 5 / Roubas
Zkurvenej příběh

Zkurveně dlouhý a skvělý příběh...

Ostrov Glass Island, mlha, déšť, lesy, maminky Liv a France, přátelé Charlie, Johnny a Kayla, přítelkyně Naomi, kosatky, Nirvana, hororové filmy, knihy a škola tvoří život šestnáctiletého Henryho Deana Walkera. Život, který dostane vážnou trhlinu, protože z něj jedna část nadobro zmizí. Naomi. Henry se na trajektu při cestě ze školy s Naomi pohádá. Naomi uteče a pak se po ní slehne zem. Když její tělo v rybářské síti vyplaví moře, Henry se stává podezřelým číslo jedna. Nezbývá mu nic jiného, než přetrpět všechny nenávistné reakce na jeho adresu a pokusit se zjistit, kdo stojí za její smrtí. Ostrov tvoří malá komunita lidí a je na čase, aby jednotliví členové odhalili svá tajemství.

Ukázka:

Ostrov, o kterém jsme si mysleli, že ho dobře známe a na němž jsme žili tak dlouho, nám teď pomaličku začínal ukazovat svou odvrácenou, zlověstnější tvář...

V druhé dějové linii vystupuje mocný muž, který se snaží zjistit totožnost ztraceného syna. Nejnovější technologie, díky kterým má téměř neomezený přístup do soukromí lidí, ho nasměrují na ostrov. Jak spolu tyto události souvisejí?

Od trilogie z Ostrova Lewis mám slabost pro ostrovy zmítané větrem a deštěm, takže prostředí nehostinného ostrova mi sedlo. Hlavní hrdina Henry je inteligentní, sympatický a klidný kluk, jehož zarputilost při hledání pravdy vás strhne. Spolu se svou nerozlučnou partou přátel přinutí čtenáře, aby jim držel palce. V knize se objevuje velké množství postav, které nenechají mozek spát. Stále jsem pátral po jejich tajemstvích, dával si souvislosti dohromady a vymýšlel teorie, které mi ovšem autor ničil, aby mě v závěru mohl šokovat, přinutit mě jen konsternovaně zírat.

Části knihy, ve kterých jsou pomocí technologií zjišťovány nejsoukromější informace o komkoliv, nahánějí husí kůži a strach. Ve mě samotném vyvolaly myšlenky, jestli jednoho dne nebudou soukromí a svoboda minulostí.

Knize nemám absolutně co vytknout. Minier se podle mého názoru zařadil k nejlepším autorům detektivek a thrillerů a já se těším, až se na scénu vrátí spolu s Martinem Servazem.