Život vězením

recenze

Prodaná (2009) / dennie3
Život vězením
Prudký sluneční žár. Nebezpečí a pot. Každodenní těžká práce zastaralých vesnických způsobů.
Přesně tohle se mi vybaví, když si vzpomenu na Prodanou od Zany Muhsenové. O to více mě pokaždé udeří vědomí, že se jedná o pravdivý příběh.
Kniha mě hned od začátku zaujala tím, jak Zana líčí své dětství - život v Anglii obyčejné školačky, která má sice přísnějšího otce než je obvyklé, ale jinak si užívá s kamarády. Muhsenová to naštěstí nijak neprotahuje. Po pár stranách se dozvídáme, že otec nabízí svým dvěma dcerám, Zaně a Nádije, krásné prázdniny v jeho rodném Jemenu. Ani jedné z nich by nepřišlo na mysl, že za krátkou chvíli se z nich nevědomky stanou manželky a jemenské občanky, pro které je návrat do Anglie téměř nemožný.
Zana žila v tomto státě osm let, a tak způsob arabského života vykresluje do nejmenšího detailu. Obzvlášť se zaměřuje na postavení žen a mužů, protože jakožto žena si v Jemenu mnoho protrpěla jen kvůli svému pohlaví.
Upřímně řečeno je to už dlouhá doba, co mě některá kniha zaujala tolik jako Prodaná. Zany příběh se čte lehce, od samého počátku vás vtáhne do děje a hlavně se dozvíte spoustu informací, na které jste dřív třeba ani nepomysleli.
Místy se čtenář musí smířit s tím, že se v knize objevuje hodně arabských názvů a popis děje, nikoliv vyprávění. Opravdu ale jen místy.
Dál nemám co vytknout. A věřte mi, snažím se co můžu, abych si vzpomněla na nějaké negativum. Nejde to.
Prodaná mě uchvátila a nabudila k tomu, abych si reálných románů přečetla víc, protože přestože se nejedná o mistrovské dílo, je to silná výpověď člověka, který má co říct.
Rozhodně doporučuju!

Komentáře (0)

kniha Prodaná recenze