Život se s námi nemazlí – ale naděje umírá poslední

recenze

Tisíc východů slunce (2017) / Rev.Jana
Život se s námi nemazlí – ale naděje umírá poslední
Téměř dokonalý život mladé novomanželky Pavly vezme za své, když při autonehodě přijdou o život dva nejdůležitější muži jejího života – její manžel a otec. Zdrcená, s nenarozeným dítětem pod srdcem, opouští svůj domov ve Švýcarsku a vrací se do Čech, ke své jediné další žijící příbuzné. Babička Věrka se svou láskou a péčí a malebná vesnička Hory Páně ji dokážou vrátit do života. Může ale být ještě někdy opravdu šťastná?
Zpočátku to vypadá, že se ve svém žalu utopí, ale taky si uvědomuje, že není sama se zraněnou duší. Ve vesničce žije například Zbyšek, který se záměrně odcizuje své sestře Elišce, protože zavinil nehodu, při níž přišla o zrak. Díky počínajícímu přátelství s Eliškou a nesmělým sympatiím ke Zbyškovi se Pavle začíná vracet pevná půda pod nohy a zjišťuje, že stále je pro co žít. A když se v jejím životě objeví jeden ještě bezmocnější tvor, týraná a vystrašená fenka Mandy, má i za co bojovat…
Tisíc východů slunce je příběh plný naděje. Ačkoliv se nedočkáme nějakých nečekaných zvratů, je kniha moc hezká. Osobně nejsem příliš nadšená stylem psaní, které je teď moderní – střídání vyprávění z pohledu Pavly, Věrky a Zbyška je pro mě trochu matoucí, protože každý z nich vypráví v prvním pádě. Ale když jsem se pořádně začetla a zvykla si na to, nemám, co dalšího bych vytkla. Postava Pavly je sympatická a nebránila bych se přečíst si pokračování jejího životního příběhu. Budu se tedy těšit aspoň na další knihy autorky, protože Tisíc východů slunce je mimořádně vydařená prvotina. Zároveň Sabině Zelené a nakladatelství Fragment děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Komentáře (0)

kniha Tisíc východů slunce recenze