Život s knihami v horách

recenze

Jako hvězdy v temné noci (2020) / knihovnička007
Život s knihami v horách
Jsou lidé, kteří se podívají na Bohem darovanou zemi a místo podivuhodné krásy vidí jen peníze...
Alice je vychovávána svou přísnou matkou v Anglii v přepychu, ale také lhostejnosti. Zřejmě z nedostatku jiných příležitostí se zamiluje do Američana projíždějící kolem a k údivu všem s ní, odjíždí. Očekává široké newyorské bulváry, velká auta a vysoké budovy. Po dlouhé cestě do Ameriky ale přichází rozčarování, když se Alice ocitne v zapadlé drsné a chudé vesničce Baileyville v horách. Alice se časem začne nudit, protože Bennett je celé dny v práci a nemá si s kým povídat. Začne proto pracovat v koňské knihovně...
Několikrát jsem měla chuť brečet, protože ta obrovská nespravedlnost z těch písmen úplně čišela. Obyčejní lidé se mohou uštvat a dělat téměř cokoliv, ale oproti těm mocných a bohatým zmůžou jen velmi málo. A také stejně jako všude klíčí také zloba, nepřejícnost a pomluvy... Navíc je druhá polovina třicátých let a to, co je dnes naprosto normální, bylo v té době naprosto nepřípustné. Černí lidé mají svá určená místa, lidé musí být sezdaní a je naprosto nepřípustné, aby ženy dělaly něco jiného než rodily děti a stály u sporáku.
Margery se narodila do špatné doby a na špatné místo. V této době, nebo ve velkém městě by se nad jejími názory nikdo nepozastavoval. V příběhu to opravdu měla hodně těžké a já si celou dobu říkala, kolik toho člověk dokáže vydržet. A také jsem Margery obdivovala za to, že si vždy stojí za svým a nenechá se umlčet.
Musím smeknout před všemi ženami a dívkami, které šly proti proudu, dokázaly si prosadit svou a rozvážely celé dny do málo obydlených oblastí knihy, radost a porozumění. Každé ráno vstávat o půl páté a celé dny na koni jezdit do odlehlých oblastí k lidem, kteří téměř neumí číst. Z kolegyň se postupně stávají kamarádky, dobrá parta, která se dokáže semknout, pomoct sobě i ostatním a podporovat se. Svou silou a odhodláním se rozhodly chudým lidem donést prostřednictvím knih trošku rozptýlení a možnost úniku z nelehkého života. A také naučit se něco nového...
Tato kniha se četla v podstatě sama... Byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne s Alicí a Bennettem, Margery a Svenem, Fredem, Beth, Izzy, Sophie... Byla to paráda. Miluju knihy, knihovny a vše, co se písmenek týče. O koňských knihovnách jsem doteď vůbec neměla tušení. Docela mne překvapilo, v jakých podmínkách v tomto období lidé žili (domy bez oken??). Lidé bez vzdělání, mnoho z nich vůbec neumělo číst... Což velmi vyhovovalo těm, kteří městu „šéfovali“.
Doporučuji k přečtení všem knihomolům, kteří milují knihy a knihovny. Trošku mi chybělo, že se autorka více nevěnovala i Bennettovi, ale beru, že to tak mělo být.
Příběh opravdu krásný, mnohdy drsný a smutný. Ale kniha mne velmi bavila a moc se mi líbila.

Komentáře (0)

kniha Jako hvězdy v temné noci recenze