Život psanců

recenze

Nebeská hostina (2017) 5 z 5 / Roubas
Nebeská hostina

Příběh začíná v roce 1917 na hranicích mezi Georgií a Alabamou. Pearl Jewett žije s třemi syny v jednopokojové boudě a jejich dny doprovází dřina a hlad. Svou mysl živí vidinou, že pokud bude během života co nejvíce trpět, po smrti usedne k nebeské hostině, která bude o to větší.

Cob je slaboduchý dobrák s podsaditou postavou, jehož hlavní starostí je jídlo. Nejmladší z batrů Chimney je prchlivý hajzlík s prořízlou pusou a hubeným tělem. Nejstarší a nejchytřejší z bratrů Cane působí jako záchytný bod na který se mohou spolehnout. Brzy ráno vstanou, posnídají osmaženou hroudu z mouky a vody a vydají se na celodenní mýcení močálů s prázdnými žaludky. Jediným světlým bodem je jim myšlenka na kus nemocného vepře, který společně povečeří. Špetku naděje jim dává román Život a skutky Krvavého Billa Bucketa, který Cane svým bratrům již několik let opakovaně předčítá. Žít život bohatého psance, který vykrádá banky a utíká zákonu se zdá být daleko záživnější než nekonečná dřina.

Když jednoho dne otec zemře, svoboda jim rozevře svou náruč. Vydají se ve stopách Billa Bucketa krást a loupit. Bohužel zjišťují, že stránky knihy jsou od reality na míle daleko a jak to tak s psanci bývá, na jejich hlavy je vypsána odměna.

Ukázka:
Samozřejmě si uvědomoval, že je to jen dobrodružný příběh, jehož autor (který se ve skutečnosti možná ani nejmenuje Charles Foster Winthrop III.) o zabíjení lidí a vykrádání bank pravděpodobně nevěděl víc než stará panna, která za celý život nevytáhla paty ze svého pokoje v domě rodičů. Přesto jim kniha dodávala naději, když nebylo kde brát, probouzela v nich touhu po něčem lepším, než jim přiřkl osud, ačkoli bylo šílené myslet si, že by jim to všechno mohlo projít.

Podobně jako v Ďáblovi nám Pollock představuje celou škálu zajímavých postav, které dokáže na několika řádkách dokonale charakterizovat, od nevrlého barmana, která si v zadní místnosti svého podniku s názvem Slepů sůva hraje s lidskými obětmi, po mladého muže jehož obživou se stala pozice doktora přes kadibudky a prokletím obrovský penis. Během čtyř stovek stran se setkáte s farmáři, psanci, vojáky, pasáky, prostitutkami, tuláky a nekouknete do jejich životních příběhů, ze kterých rozhodně nesálá optimismus.

Po důkladném představení postav je autor začne namáčet do brutálních, nechutných, groteskních, ale i všedních nebo životně důležitých situací, které jsou plné alkoholu, sexuálních praktik, smrti a celé řady věcí, které s morálkou nemají nic společného. S přibývajícím počtem přečtených stránek se nitky jejich nepříliš radostných osudů začnou navzájem proplétat a ovlivňovat, až do výborně zvládnutého finále.

Nebeská hostina je plná atmosféry amerického Jihu, lahví whisky, střelného prachu, prostitutek, ale i silných rodinných vztahů. Tuhle drsnější lahůdku si užijí fanoušci westernů, příběhů o antihrdinech, drsných časů starých jedno století, kdy opravdový muži dokázali běžet i s kulkou v těle a dřít celý den na poli o hladu, nebo každý, kdo by chtěl na stará kolena sedět na verandě s panákem whisky a pozorovat západ slunce.

Děkuji nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku.

Komentáře (0)