Život je boj

recenze

Lék na smutek (2014) 5 z 5 / Safienka
Lék na smutek

Kdo čte knihy od Táni, tak ví, že se jedná o příběhy ze součastnosti, které jsou plné lidskosti a emocí. Příběhy žen, které mají svých problémů až nad hlavu a i přesto se z nich dokážou vyhrabat a být šťastné.
Už z názvu knihy by nám mělo dojít, že tentokrát to nebude zrovna nejveselejší příběh. I anotace nás na to připravuje. Kniha plná smrti a naděje? Života a umírání? Ničemu se člověk neubrání, protože to je právě to, co život dělá životem. Nikde se nepíše, že to bude jednoduchá cesta.
Hlavní hrdinka Marika je šťastná žena. Pracuje jako gynekoložka a porodní lékařka. Její práce i rodina jí naplňují štěstím úplně stejně. O to větší ránu dostává, když zjistí, že jí manžel umírá na rakovinu. Boj tak nevyrovnaný a bohužel v tomto případě smrtící. Osud se s velice sympatickou a milou ženou nemazlí. Jen co odezní první rána, dostává druhou v podobě smrti syna Jakuba. Někdy si člověk říká, co všechno ještě dokáže unést. Co všechno mu život vezme a dá. Marika se dostává na samé dno, které je opravdu tvrdé. Jen díky přátelům se jakžtakž zvedá a začíná znovu žít.
Říká se, že ze dna nemůžete klesnout níž, ale naopak můžete jen a jen růst. To platí i v tomto příběhu. Díky Veronice, mladé dívce, se Marice obrací život na ruby. Má věřit tomu, že dívka tvrdí, že čeká Jakubovo dítě? Jak jednoduché a zlomyslné by to bylo, kdyby to nebyla pravda a dívka jí jen využila. Věřit či nevěřit? Dát na rady okolí a nezodpovědnou dívku vyhnat? To by nebyla Marika.
Tento příběh je jiný než ostatní. Je smutný, ale plný naděje. Ukazuje nám, že náš život nemusí být vždy jen jednoduchý a lehký. Ukazuje nám, že naše rodina nemusí být právě tou rodinou, kterou milujeme a které si vážíme. Autorka nám ve svém díle dokazuje, že ti naši nejbližší, ti s kterými chceme trávit veškerý čas a ti, kteří nám jsou na blízku v dobách zlých, mohou být i ti nejnepravděpodobnější přátelé.
Lék na smutek je velice silný příběh o přežití. O přežití s našimi myšlenkami, sny a idey. Pokuď jste zvyklí na lehkou romantickou četbu, tak tu zde nečekejte. Napsáno je to opět velice čtivě a poutavě. V okamžicích jsem přemýšlela, jestli se opírala o nějakou vlastní zkušenost a nebo je to jen fikce.
Každopádně jako vždy, skvělé!