Žila, byla a zmizela

recenze

Muži, kteří nenávidí ženy (2011) / jakear
Žila, byla a zmizela
Nikdo neví jak, nikdo neví proč. Byla snad Harriet Vangerová zavražděna? Po třiceti šesti letech si nikdo nemyslí opak. Dokonce ani novinář Mikael Blomkvist, který byl po soudním sporu s průmyslníkem Wennerstömem odsouzen k třem měsícům odnětí svobody, si nedělá přílišné naděje. Podaří se mu zjistit, kdo připravil Harriet o život? Vyšetřování otevírá na první pohled již dávno zahojené rány osudu a zpočátku „mrtvý“ případ začíná znovu ožívat.

Harriet mohla mít všechno, nač si jen vzpomněla. Jen budoucnost jaksi postrádala. Henrik Vanger, Harrietin prastrýc, je i po téměř čtyřiceti letech pátrání přesvědčen, že Harriet zabil někdo z rodiny, jelikož na ostrově se v tu dobu nacházeli jen Vangerovi. Mikael přistoupí na jeho nabídku a začíná pátrat po důkazech, které předtím nikdo neobjevil. Zanedlouho potřebuje ke své práci asistenta, který by mohl vykonávat nepříjemnou a zdlouhavou práci. A tak se setkává s Lisbeth Salanderovou, dívkou s dračím tetováním.

Od smrti Stiega Larssona uběhlo bezmála 10 let, což nic nemění na tom, že jeho knihy jsou kultovní, úspěšné, fenomenální. První díl z trilogie Milénium byl úžasný. Je to čtivé, napínavé a mistrovsky napsané dílo, které jistě potěší široký okruh čtenářů.

Larssonovy postavy ožívají, jsou věrohodné a sympatické. Čtenářovu pozornost si jistě získá svérázná Lisbeth. Podle mého názoru je právě ona jednou z nejlépe napsaných postav, s jakou jsem se kdy setkal.

Snad každý mi před započetím četby kladl na srdce, ať setrvám u prvního dílu, i když není tak zajímavý jako ostatní dva. Vlastně jsem doteď neobjevil, co činí v očích mých knihomolských přátel knihu nudnou a nezajímavou, jelikož mě si zcela získala.

Muže, kteří nenávidí ženy doporučuji všem. Některé pasáže však nejsou zrovna vystřižené z dětských omalovánek, a tak ji raději nedávejte číst svým ratolestem.

Komentáře (0)

kniha Muži, kteří nenávidí ženy recenze