Zhroucený časoprostor naposledy a nejlépe.

recenze

Impérium (2018) 5 z 5 / ajucha
Impérium

Přiznávám, že je pro mě série Propast času kultovní a srdcová záležitost. Neznám jinou knihu, kde by proti sobě stáli Římané, wehrmacht, fanatičtí křesťané ze středověku a islamisté z budoucnosti, Britové na vrcholu slávy a mongolská horda a do toho roboti z budoucnosti. První dva díly přitom nezklouzly do guláše, ale byly skvěle přehledné a uvěřitelné. Velice jsem se těšila na závěrečný díl a když mi konečně přišel, musela jsem ocenit nádhernou obálku s Toňou, ze které jde tentokrát trochu strach (oprávněně:) i to, že třetí díl zase o něco narostl. Když jsem se do něj pustila, bála jsem se právě té tloušťky a taky toho, aby se autor už nevyčerpal a nevykrádal sám sebe, jak to vidíme jinde.
Bála jsem se zbytečně. Závěrečný díl (opravdu?) je sice hodně spletitý, plný intrik a skvěle popsaných bitev a dějových kotrmelců, ale stejně jako v předchozích dílech je i tento díl skvěle vystavěný a autorem zvládnutý. Čtenář je pohlcen a unášen proudem událostí a ani na chvilku se neztrácí nebo nepochybuje.
Roman Bureš umí skvěle psát postavy. Je jich v knize hodně, ale ani jednu si nezaměníte s jinou, každá je nějak charakteristická a snadno zapamatovatelná. A stejně jako v minulých dílech se opět všechny chovají logicky a uvěřitelně, prostě žádná křeč. Setkáme se s Toňou, ze které se stala nekompromisní císařovna a její vývoj napříč všemi knihami je úžasný. Se Serenou, Laudonem i Viktorem z minulých knih, ale přibudou i nové postavy, ze kterých je nejlepší hlavní záporák Bůh. Kdo to je, vám neprozradím, ale bude se vám líbit. Skvělý je také mladý Churchill který geniálně využívá pověsti, která ho doprovází z dob „budoucích“.
Ve třetím díle se hraje o budoucnost Evropy, o to jaké impérium ji nakonec ovládne, jestli to Britské nebo Římské anebo snad to, které se řítí z východu.
Je to parádní jízda plná úžasných myšlenek a situací podobajících se dnešní mezinárodní situaci. Pro mě nejlepší díl ze všech.
I když kniha hezky uzavírá celou trilogii, doufám, že není poslední a že pan spisovatel časem nějaké další dopíše.