Železná zkouška: Živly a magie

recenze

Železná zkouška (2015) 5 z 5 / JitulHa
Železná zkouška

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou, když jsem se dala do čtení ukázky, nutno dodat, že ani s jednou z autorek jsem doposud neměla tu čest, takže tahle jejich spolupráce, stejně jako jejich styl psaní pro mě byli velkou neznámou, ale musím říct, že si obě dámy právě tímto příběhem získaly mou velkou přízeň.
Možná namítnete, že pokud jde o kouzla a čáry, jen těžko se dá přijít s něčím novým a lepším než jsou staří známí učňové z Bradavic, no já si v tomto případě dovolím nesouhlasit, jelikož téhle knížce se té vysoké laťky povedlo dosáhnout! Autorky série Magisterium, jehož první částí je Železná zkouška, si se svým příběhem totiž parádně vyhrály a připravily tak čtenářům, kromě příjemného čtení také nejedno překvapení.
V podstatě, přišly s dost originální myšlenkou, jejich magickému světu nejsou vlastní žádná zaříkadla ani kouzelné hůlky, ne tady se magická síla bere z jednotlivých živlů - vody, země, ohně a vzduchu, které doplňuje ještě takzvaná magie chaosu, která pochází z nicoty - což je podle mého názoru oproti například takovému zažitému koštěti, skvělá změna. Avšak, co se autorkám skutečně povedlo, je sám hlavní hrdina, který taktéž vybočuje z řad ostatních jemu podobných. Jednoduše proto, že tak nějak předpokládáte, nebo tedy alespoň já, že hlavní protagonista bude za každých okolností ten rozvážný, moudrý a odvážný, ale zdejší Callum Hunt, to je trochu jiné kafe! Call je totiž pořádný rošťák, který se nezalekne žádné spontánní, mnohdy nebezpečné akce, z níž se skoro vždy vyklube pěkný průšvih. Odvaha mu proto rozhodně nechybí, ale s tou rozvážností to má Callum trochu na háku. K podobným věcem bude mít spoustu příležitostí právě v Magisteriu, škole mágů (ne že by obyvatelé jeho rodného městečka neměli těch jeho lumpáren víc než dost), kam se i přes nevůli svého otce, a svou vlastní snahu nenastoupit, přece jenom dostane.
Callum si ke svému překvapení uvědomí, že to Magisterium není tak špatné, jak tvrdil otec, který mágy a všechno s nimi spojené ze srdce nesnáší. Dokonce si tu najde i pár opravdu dobrých přátel, včetně "domácího" mazlíčka, kteří mu dosud scházeli. Call totiž už od narození na jednu nohu hodně kulhá, což mu ze strany okolí někdy vynáší nepěkné reakce, v Magisteriu je ale všechno jiné. Callum se touží zlepšovat, a ve všem stačit svým spolužákům a kamarádům. Čímž se dostávám k dalšímu, co se mi na příběhu líbilo, vždyť hlavní hrdina nemusí být pokaždé bez nějaké té vady na kráse. K tomu všemu budou mít Callum a jeho přátelé plné ruce práce, a nejen se studiem, jelikož nad Magisteriem se začínají stahovat mračna, magie chaosu, která se postupně šíří celým kouzelnickým světem, nabírá na síle.
Příběh je vyprávěn působivým a hlavně čtivým způsobem, a čtenáři se nejednou zastaví dech, v horším případě si bude okusovat nehty, protože toho napětí a očekávání je v knize vážně ohromná porce, sama jsem na konci myslela, že mi údivem spadne brada. Navíc v knize najdete moc povedené ilustrace, které náramně doplňují každou kapitolu, zároveň vydařená obálka zajistí, že se kniha ve vaší knihovně prostě krásně vyjímá.