Zdislav v ohrožení života

recenze

Zabitý před klášterem (2018) / honeybee
Zabitý před klášterem

„Dobrotivá nebesa!“ zvolal v zápětí. „Vždyť on je mrtvý!“
„Možná je jen v hlubokém bezvědomí,“ oponoval Ojíř.
„Vždyť mu z krku trčí nůž,“ vykřikl biřic a svítil na nešťastného lucernou.“

Tentokrát se s johanitou Zdislavem přeneseme do Prahy, jeho přítel Ojíř se dostal do svízelné situace, je podezřelý z vraždy nožíře Joklína a navíc má pletky s jeho švagrovou Kateřinou, a proto Zdislava požádá o pomoc. Zdík se ujme vyšetřování, vyptává se kde může, a dostane se do nejednoho nebezpečí. A ačkoliv je řádovým rytířem, neodolá ani ženskému půvabu. Zkrátka na něj čeká nejedno dobrodružství. Kdo mu nakonec při vyšetřování pomůže? Podaří se Ojíře ospravedlnit? A nechá si Zdík poplést hlavu láskou? Vezměte do ruky tuto historickou detektivku a vše se dozvíte.

Jedná se již o čtvrté setkání s johanitou Zdislavem, a pokud jste nečetli předchozí knihy ze série, vůbec to nevadí, jelikož Zdík řeší úplně nový případ. Jediné propojení s předchozí knihou je v postavě Zdíkova bývalého panoše Hermana, s kterým se v minulé knize rozloučil, a v této knize se společně znovu setkají, ale neprozradím vám, za jakých okolností.

Moc se mi líbilo, že autorka Zdislavovi do cesty postavila ženu a my jsme svědky toho, že i řádový rytíř je zkrátka muž a má své slabiny. Příběh je bohatý na zvraty a nečekané události. Je až překvapivé, do čeho všeho se Zdislav připlete. A ačkoliv nám autorka vraha prozradí dříve, než ho odhalí sám Zdík, kniha neztrácí na napětí.

„Pomáhej mi pán Ježíš Kristus, panna Maria, svatá matka Boží, i svatý Josef, pěstoun Páně, myslel si Zdík, když vylezl z hospody a opět se vydal do zasněžených pražských uliček. Jestli se po celém Větším Městě pražském vykládá to, co tvrdil Ambrož, je to s Ojířem ještě mnohem horší, než si Zdík myslel.“

Kniha je velmi čtivá a nebudete ji chtít odložit, dokud se nedozvíte, jak vše dopadne. A na konci budete doufat, že milostná zápletka bude mít pokračování. Již nyní se těším na další setkání s bratrem Zdislavem.

Jedná se o skvělou historickou detektivku, které nic nechybí. Najdete v ní napětí, nebezpečí, nečekané zvraty, nejednou půjde o život, u jednoho mrtvého nezůstane a jako odlehčení je zde láska, která ale také vše zamotá.

Pokud budu srovnávat s předchozí knihou Záhada zlatodolu, Zabitý před klášterem se mi líbil více. Autorka nás dobu nechá tápat a my zvažujeme, kdo mohl vraždit, ale stejně vraha neodhalíme dříve, dokud nám ho neprozradí sama autorka. Ze Zdíka je tentokrát velký hrdina, který vyvázne z několika situací, kdy mu jde o život a přesto ho to neodradí a pátrá do samého konce.

Knihu doporučuji milovníkům historických detektivek, tato se odehrává za vlády Jana Lucemburského, takže pokud si chcete přečíst jiného autora než pana Vondrušku nebo pana Niedla, bez obav sáhněte po této knize.

„Ale ne! Sama Kateřina to jistě nebyla. Je to přece slabá žena. Nu slabá? Zdík si vzpomněl, jak Kateřina vypadá. Ztepilá, dobře rostlá. A kdyby se přikradla zezadu. Joklín mohl být opilý…“

Moje hodnocení je 90 % a budu se těšit, co si autorka pro Zdislava nachystá příště.

Za to, že jsme si mohla tuto knihu přečíst, děkuji nakladatelství MOBA.