Zdeněk Svěrák a jeho království

recenze

Tiché šlapací království (2017) 4 z 5 / katule1992
Tiché šlapací království

Cosmopolis přichází s knižní novinkou, jenž byla po léta uzamčená díky takzvaným normalizátorům. Až příliš připomínala realitu tehdejšího Československa. Naštěstí po roce 1989 byla kniha osvobozena ze svého zajatí a mohla tak spatřit světlo světa pod jiným názvem. Rozhlasová pohádka se dočkala nového natočení pod názvem Kolo se zlatými ráfky. Zdeněk Svěrák je znám svým osobitým stylem psaní, který vždy směřuje k něčemu důležitému a to i v tomto případě. Je to totiž pohádka pro chytré děti a jejich chytré rodiče.

Jako v každé pohádce i zde bylo nebylo jedno podivné království, kterému vládl král Tichošlap IV. Jenž miloval ticho a sám sebe. V celém království se rozdávaly tresty za nedodržení tichosti například během fotbalového zápasu, hraní si venku nebo dokonce bankovní loupeži. No a představte si, jak asi vypadalo takzvané tiché zpívání pod taktovkou paní učitelky Tiché. Podivné, že? No a proti tomu se rozhodl bojovat elektrikář Karel, kterého poháněla objevená láska k princezně Bohunce, a žák 2.B Václav Bíško..

Tato pouze 60stránková pohádka o Tichém šlapacím království v sobě skrývá více než jen neobyčejnou pohádku podivného království krále Tichošlapa IV., ale určitý vzkaz lépe řečeno vzpomínku na tehdejší Československo. Zdeněk Svěrák měl pravdu a kniha nám opravdu dokáže stále říci mnoho i nám, kteří jsme dobu 60.let nezažili.

Já osobně Svěráka požaduji za jednu nejvýznamnějších českých osobností vůbec a nejen pro jeho filmy, ale také divadelní hry, písně a další, Vše požaduji za pečlivě propracované, hlubokomyslné a především přinášející nejen literární kvalitu, ale také myšlenku. Tak se pojďme ve zkratce podívat na její plusy a mínusy.

+ Krátká propracovaná pohádka
+ Historická spojitost s tehdejší situací Československa
+ Krátké a srozumitelné věty
+ Myšlenka

- Více bych ocenila knihu dohromady s rozhlasovou pohádkou již namluvenou
- Klidně vzadu notovu osnovu pro představu jednotlivých písní
- Málo ilustrací

Stejně jako krátká kniha to je, tak krátká je i má recenze. U této knihy je lepší ji přečíst a zažít....

bilbovy-knihy.blogspot.cz/