Zcela formálně samozřejmě

recenze

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži (2014) / Ariko
Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži

Jsou knihy, které vás zaujmou svou anotací a jsou knihy, které vás zaujmou jen tak na první pohled. U knihy Madame Chic to byl právě ten druhý případ. Obálka je zvolena decentně a elegantně, asi právě tak v duchu pařížské noblesy, ale zároveň kombinace modré a červené pro mě evokuje moře a marina styl a ten mám teď v těch parnech neskutečně zapotřebí.

Jennifer L. Scottová ve své knize shrnuje poznatky a postřehy, které sama prožila během svého výměnného pobytu ve Francii. Na první pohled je patrné, že se nebude jednat o jednolitý text nebo dokonce o beletrii. Je to spíš kniha rad a nápadů anebo rovnou popisů toho, jak to dělá autorka.
Naštěstí se nejedná o literaturu objemnou, písmenka jsou docela velká, a tak i když se Jennifer někdy opakuje a určité rady vám dá více než jednou, nemáte pocit, že byste se museli tou nudou prokousávat násilím.
Pro mě osobně byla kniha trochu zklamáním. Možná ani tak ne z obsahu, ale z toho, že já bych tímto stylem rozhodně nemohla být Pařížankou. Veškeré popisy mi přišly velmi strojené a jako Ariadnina nit se celým "příběhem" vine jedno velmi frekventované slovo - FORMÁLNÍ. Dle autorky je v Paříži formální vše - stolování, oblékání, chování, dokonce i pyžamová móda musí být předpisová, abyste se cítila dostatečně Chic.
Na mě prostě moc moc škrobené a ačkoliv se mi kniha četla v celku dobře, tak vzhledem k tomu, že se s názory pisatelky nemůžu ztotožnit, tak mě děj moc nezaujal. Četla jsem vše jen s lehkým ironickým úsměvem a už jsem jen viděla, jak se před spaním patlám čtyřmi vrstvami různých nočních sér a vitamínových mastí a nakonec si oblékám krajkované pyžamko. K obědu si pak pustím vážnou hudbu (nic proti klasice, Čajkovskiho a Chopin mám ráda, ale poslouchat ho denně????), s přáteli se budu bavit o počasí a politické situaci a večer budu prostírat ve velké večerní večeři o pěti chodech....... Být Pařížankou je asi holt styl života na plný úvazek :) to já jsem spíš taková divoženka, a tak asi nedokážu docenit váhu knihy.

Co ale hodnotím pozitivně: řazení textu. Kniha je rozdělena tématicky do okruhů - o módě, o upravenosti,.... a za každou sekcí je pak v krásném zdobném rámečku shrnutí nejdůležitějších bodů. Takže pokud se chcete dozvědět o čem Madame Chic je a nechcete jí číst celou, vyhledejte si jen rámečky na koncích kapitol :)

Závěrečné hodnocení: V tuto chvíli musím říct, že obálka pro mě navyšuje hodnotu knihy a ačkoliv mi příběhem kniha nic nového nedala, tak mě alespoň pobavila, a tak dávám knize 3 body z 5. Na letní relax, proč ne

Recenze je uveřejněna na mém blogu www.bichlicka.blog.cz