Závod s časem, závod se smrtí

recenze

Padělatel Adolfo Kaminsky (2018) / a.k
Závod s časem, závod se smrtí
Adolfo Kaminsky zachránil životy desetitisíců osob. Nejde o fikci, ale autentickou výpověď muže, který téměř třicet let svého života zasvětil odboji a své humanistické hodnoty uplatňoval na začátku v boji proti nacismu a později proti nerovnostem, rasismu, segregaci i různým diktaturám.

Dospívající Adolfo Kaminsky se v roce 1944 stává důležitým členem tajné „Šesté“ sekce hnutí odporu. Původně barvířský učeň s mimořádnými znalostmi chemických reakcí, s mistrovskou vynalézavostí, jak zfalšovat nezfalšovatelné, je mistrem padělatelů. Bez profesionálního vybavení našel způsob, jak vyrábět takové množství falešných dokumentů, že jimi byla brzy zaplavena celá severní část Francie, až po Belgii a Nizozemí.

Adolfova rodina pochází z Argentiny, jeho židovské kořeny mu umožnily dostat se k seznamům Židů, které okupanti chystali na transport do pracovních a vyhlazovacích táborů. A právě na tyto osoby je zaměřena Adolfova výroba dokladů, které je zachrání před deportací. Práci padělků věnuje veškeré nasazení. Na všechny žádosti o dokumenty říká ano, bez ohledu na únavu i zdraví. Jedinou jeho posedlostí je produktivita. Nedokáže se smířit s tím, když pro nedostatek času nestihl dokončit celou zakázku a jména na konci seznamu byla obětována.

Ani po válce jeho činnost v ilegalitě nekončí. Výrobou dokumentů se účastní ilegální migrace desítek tisíc přeživších, pomáhá emigrantům do Palestiny. Přestože byl ateista, přispěl tak svým způsobem k založení státu Izrael.

Politická situace ho nenechává chladným, svůj um dává k dispozici různým skupinám a podílí se na padělání dokladů ať už v období války o Alžírsko, či třeba v dobách myšlenky revoluce v Jižní Americe.

Adolfo Kaminsky se svěřil se svým příběhem dceři Sarah až 66 let od výroby svého prvního padělku. Jeho příběh mohl být zapomenutý, nikdo z rodiny totiž neměl tušení o jeho dřívějším životě. Sarah se rozhodla knihu pojmout jako autobiografickou výpověď otce své dceři.

Jak děj plyne, často zapomenete, že jde o rozhovor mezi otcem a dcerou. To nám připomene náhlé přerušení otázkou jedné či druhé strany. Odpovědí je opět ničím nerušené vyprávění. Těmito občasnými předěly se dostaneme i do hlubší Adolfovy minulosti, nebo nám takto vyprávějící blíže upřesní některé souvislosti.

Obsah knihy přináší celou řadu faktografií z oblasti působení a činností různých tajných organizací a ilegálních skupin. Z tohoto pohledu bylo čtení náročnější, a upřímně musím přiznat, že se mi podařilo v nespočtu organizací v jedné chvíli i ztratit.

Přesto musím konstatovat, že kniha je neskutečně zajímavá. Dovedla bych si představit, že by byl životní příběh Adolfa podán například jako thriller, s akčními prvky, které by dodaly na čtivosti. Je zde popisovaná celá řada organizací, vazeb na činnost jednotek po celém světě. Ale je to čtení i o jednom životě, kterému se nepodařilo sladit ilegální činnost s jeho citovým životem. O člověku, který zůstává uzavřený v extrémní samotě se svými tajemstvími. Pro kterého lásky, kariéra, pohodlí i radosti měly mnohem menší cenu než záchrana byť jen jednoho ohroženého života.

Komentáře (0)

kniha Padělatel Adolfo Kaminsky recenze