Zátiší

recenze

Zátiší (2014) 4 z 5 / evasamankova
Zátiší

Idyla malé vesničky, kde nikdo nezamyká a všichni se navzájem znají více než dobře, se změní nálezem mrtvé starší ženy. Kdo ji zabil? Je možné, že se odpověď ukrývá v obraze, který před smrtí namalovala?

Kanaďanka Louise Pennyová zasadila svoji knihu Zátiší, první díl série, do malé kanadské vesničky Three Pines, která si žije velice poklidným životem. Krásná příroda, lesy a každý tu zná každého. O to více obyvatele šokuje záhadná smrt místní starší ženy. Bývalou učitelku Jane Nealovou někdo ráno na Den díkuvzdání střelil do srdce šípem, když byla na svojí pravidelné procházce.

Jane krátce před svojí smrtí namalovala obraz Jarmareční neděle. Tento na první pohled dětinsky a amatérky vypadající obraz v sobě ale pravděpodobně ukrývá mnohem více. Jaké tajemství to je?

Na bedrech vrchního komisaře Gamache a jeho parťáků z quebecké Surete je tak těžký úkol - najít vraha. Podezřelých je spousta, zvláště když většina obyvatel patří mezi schopné lovce, kteří to s lukem a šípem umějí výborně. Kdo z nich je ale vrahem? Nebo to snad přeci jen byla nešťastná náhoda?

,,To je pravda, ale takhle to nebylo. Minulý týden se Jane rozhodla představit svůj obraz na výroční výstavě ve Williamburské galerii. Rozhodla se teprve v pátek ráno, posuzování proběhlo v pátek odpoledne. Její malba byla přijata."
,,Přijali ji a zabili ji," zamumlal Beauvoir. ,,To je zvláštní."
,,Když už mluvíme o podivnostech," vložil se do hovoru Gamache, ,,je pravda, že slečna Nealová nikdy nikoho nepouštěla do svého obývacího pokoje?"

Zátiší plyne příjemným a velmi poklidným tempem. Autorka vás seznámí se spoustou obyvatel a postupně rozplete jejich jednotlivé vztahy. Kniha mi velmi připomněla seriál Vraždy v Midsomeru. Působivá atmosféra klidné malé vesničky, její obyčejní obyvatelé, stále dumající a vyptávající se detektivové. A samozřejmě za tím vším několik dobře ukrytých tajemství.

Příběh Louise Pennyové není nijak morbidní, ani plný krve, ale jde o velice příjemnou a čistou ryzí detektivku. Čte se výborně. Doporučuji.