Zakázaná láska

recenze

Cukrářova dcera (2017) 4 z 5 / Márinka
Cukrářova dcera

„Vášnivý a vzrušující příběh se zábleskem dekadentní a smyslné Paříže roku 1910.“ Takto hodnotil nový román britské autorky Laury Madeleine server Booklist.

Francie před sto lety, chudý cukrářský učeň Guillaume du Frére a bohatá cukrářova dcera Jeanne Clermontová. Dva lidé, mezi kterými i přes značné společenské rozdíly vzplane vášnivá láska.

Mladé ženě štěstím zářily oči. Muž však najednou ucítil obrovský smutek. Zítra se bude mademoislle jako obvykle suverénně pohybovat ve svém světě, možná bude jíst červené pomeranče, ale už ne rukama jako dnes, nýbrž stříbrným příborem, pěkně jeden tenký dílek za druhým. Musela jeho smutek vycítit. “Prosím,” zašeptala a přistoupila blíž. Sladký pomerančový dech mu zahalil tvář. “Tyhle chvilky patří jenom vám a mně, nikomu jinému. Tady zítřek neexistuje.”

Anglie v roce 1988, Petra Stevensonová píše disertační práci. Ale více než vědeckému bádání se věnuje pátrání po tajemství, jehož zveřejnění by mohlo pošpinit památku jejího nedávno zesnulého dědečka. Co měl slavný anglický historik společného s mladými Francouzi?

“Není nic špatného na tom, když se vzdává úcta velkolepému člověku,” tvrdí právě Hall, “a nikdo nepopírá, že J.G. Stevenson byl nadaným historikem. Kdo však byl ten člověk za hromadami knih? … Jsem životopisec. Mým úkolem je odpovídat právě na tyto otázky, což znamená, že se musím ponořit do minulosti dané osobnosti a objevit věci, které by si raději nechala pro sebe. A v tomto případě, dámy a pánové, jsem objevil následující: J. G. Stevenson nebyl žádný svatoušek.”

Dvě časové roviny se střídají v krátkých kapitolách a díky tomu čtenář neztrácí přehled o všech hrdinech příběhu. Podoba Paříže počátku 20. století je vykreslena tak působivě, že cítíte chlad, špínu a bídu chudinských čtvrtí i vůni horké čokolády, makrónek či jablečného tarte tatinu.

Petřino pátrání v minulosti zase názorně představuje práci s dobovými dokumenty a prameny, včetně dnes již historických ale stále dostupných mikrofiší. Vedlejším ale nikoli zanedbatelným hrdinou románu je bulvární tisk, který dokáže dnes, jako i před sto lety, lidem zcela převrátit život.

Chcete-li se v současném chladném podzimu zahřát trochou tajuplné romantiky, sáhněte po knize s poetickou obálkou Martiny Černé.

Děkuji nakladatelství MOBA za recenzní výtisk.