Záhada prvních 6 let života dítěte

recenze

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte (2005) 5 z 5 / Iwíček
Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte

Jste v období, kdy očekáváte narození prvního potomka? Nebo je vaše děťátko již na světě a vy tápete? Pokud se chcete dozvědět vše, co se týká vývoje a výchovy malého človíčka, tak tato knížka vám bude skvělým průvodcem.

Kniha vyšla v roce 2005 u nakladatelství Grada. Jedná se o naučnou publikaci. Autor na 180 stranách popisuje vývoj dítěte již od prenatálního období až po nástup do první třídy základní školy. Zdeněk Matějček je významným českým dětským psychologem.

Musím říci, že mě velice potěšilo, že se autor snaží rodiče odvést od neustálého srovnávání vlastního dítěte s jeho vrstevníky. Nevědomky totiž rodiče tímto způsobem mohou dítěti hodně ublížit. Autor si stojí za názor, který jsem díky této publikaci od něj přejala. Jeho názor zní: Každý člověk je individuem a již od početí se vyvíjí jinou rychlostí a jiným způsobem než ostatní.

Knížka je rozdělena do 5 částí, každá se věnuje jiné fázi vývoje: 1) prenatální vývoj, 2) novorozenec, 3) batole, 4) do 3 let věku a 5) předškolní věk. Jednotlivé části jsou děleny na kapitoly a podkapitoly tak, aby byla kniha co nejvíce přehledná a nepřebíhalo se od jedné problematiky k druhé. Na začátku každé části dochází k opakování a shrnování vývoje v částech předchozích. Autor tím ozřejmuje, kolika proměnami muselo dítě v tomto období vývoje projít.

Kniha je provázena příběhy z praxe pana Matějčka a zároveň i příklady a radami, jak ve výchově postupovat. Velice bych vyzdvihla i bohatý obrazový materiál, kde je náležitě vše vidět. Zaujal mě např. obrázek s pokusem zrcadlení.

Na knize mi vadila chyba tisku, k níž docházelo hlavně na počátku knihy. Písmo zde bylo dvojité, někdy trojité a zhoršovalo to čtení textu. Působilo to rozmazaným dojmem a bolely z toho oči. Věřím tomu, že ostatní knihy jsou v pořádku a že jen já jsem se v knihovně dostala takovémuto pokaženému výtisku.

Knihu vám mohu vřele doporučit, protože stojí za přečtení. Nahlédnete tak pod pokličku dětství, ozřejmíte si některé věci, které vám třeba jsou doteď nejasné. A hlavně pochopíte, co se v hlavičce vašeho miminka právě odehrává. Co vše se musí naučit před tím, než se poprvé usměje, postaví, řekne první slovo atd. Bude vám ukázána ta správná cestička, kterou se vydat a vychovat své dítě dobře.