Zabitá Češka v Kanadě aneb krátké setkání s vraždou

recenze

Krátké setkání, s vraždou (2018) / Joseef
Zabitá Češka v Kanadě aneb krátké setkání s vraždou
Úvodem mé recenze bych chtěl ve stručnosti uvést základní údaje k autorům knihy, panu Josefu Škvoreckému a paní Zdeně Salivarové.
Josef Škvorecký (1924 – 2012) se zapsal ve světě literatury nejen jako spisovatel, ale taky překladatel a vydavatel české a rovněž slovenské exilové prózy v Kanadě.
Krása mateřského jazyka, jež se zrcadlí v knize, naznačuje, že autor respektive autoři musí disponovat akademickým vzděláním. Ano, je tomu skutečně tak. Škvorecký vystudoval gymnázium v jeho rodném Náchodě a po konci druhé světové války začal studovat na lékařské fakultě pražské Univerzity Karlovy, přičemž v roce 1946, po ukončení prvního semestru, přestoupil na filozofickou fakultu. Zdena Salivarová (1933), vlastním jménem Zdena Škvorecká, vstoupila ve známost jako prozaička, překladatelka a nakladatelka, což jsou prakticky shodné aktivity jako u jejího muže. Stejně jako on vystudovala gymnázium. U paní Zdeny se jednalo o dívčí reálné gymnázium E. Krásnohorské v Praze a následně v letech 1965–68 studovala obor dramaturgie na pražské FAMU.
Nyní k samotné knize „Krátké setkání, s vraždou“. Detektivka nezačíná nijak dramaticky. Coby čtenáři poznáváme rodinu české hraběnky Anny Lomnické, jež žije v Kanadě se svým mužem a dcerkou. Bezesporu čtenářsky zajímavé je přečíst si o životě českých emigrantů, kteří se usídlili v Kanadě a vypadá to, že vedou málem idylický život.
Ale pozor! Tento idylický život v Kanadě se rázem změní, a to od doby, kdy někdo chladnokrevně zavraždí českou ženu, která zde přicestovala jako turistka.
Vůbec nikdo totiž nechápe, proč tuto turistku někdo zavraždil.
Kniha je unikátní tím, že obsahuje pestré dialogy, v kterých se objevuje napětí, pocity lásky, zrady, a překvapí nás rovněž nečekané zvraty, které nás nenechají v klidu.
Pokud i vy chcete vědět, proč někdo zabil neškodnou turistku z Prahy a pokud chcete zjistit, jak to celé dopadne, pak vám nezbývá nic jiné, než si přečíst knihu Krátké setkání, s vraždou.
Četbu výše uvedené knihy doporučuji všem, protože je radost přečíst si nádhernou českou detektivku a je to současně přínosné i na procvičení češtiny. Jedná se o příjemné osvěžení ve světě, v kterém je nadbytek severských detektivek.
Ještě přidávám ukázku z díla:
„Když odešli, obrátil jsem se zpět k té krásné paní. Nebylo mi pomoci. Opakoval jsem otázku:
„Čeho se bála?“
„Je – byla tu s turistickým zájezdem z Prahy. Bála se, že její spolubydlící je,“ zaváhala, „agentka tajné policie.ů
„Hm,“ řekl jsem.
„Oni totiž … s turisty odtamtud, vždycky někdo …“
Přerušil jsem ji.
„Já vím. Mám o těchhle věcech víc informací než většina Kanaďanů – pokud to nejsou Kanaďané jako vy.“
Děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.

Komentáře (0)

kniha Krátké setkání, s vraždou recenze