Zabiják ve službách Oceánu či oběť?

recenze

Siréna (2017) 3 z 5 / Celupka
Siréna

"Je zvláštní, co člověku utkví v paměti, když najednou všechno skončí. Jaké detaily."

Autorka Kiera Cass vydává jednu knihu za druhou. Po skončení úspěšné série Selekce se ihned pustila do pokračování v podobě Dcery a doplňujících povídek Šťastně až navěky. Proto, když se na policích knihkupectvích objevila Siréna, byla jsem knihou velmi zaujata. Nejenom, že se stylem obálky hodí ke všem předchozím Kieřiným knihám, ale o sirénách jsem nikdy žádnou knihu nebyla a styl psaní autorky mi je příjemný, tak jsem se rozhodla do knihy jít. Musím říct, že námět je opravdu zajímavý. Oceán je zde popisován jako "vědomá, živoucí bytost", která se udržuje při síle utonulými dušemi na moři. A jak si je obstarává? K tomu mu slouží vždy několik Sirén - krásné mladé dívky, nesmrtelné, nic je nedokáže zranit a mají smrtící hlas.

"Byli jsme hvězdami. Hudbou. Celou věčností."

Pokud od této knihy čekáte nějakou přeslazenou romantiku, tak jste na omylu. Romantická láska je tu pouze okrajovým motivem. Mnohem větší důraz je kladen na břemeno, jímž je stoletá služba sirén. Jako nesmrtelné musí sirény žít v ústraní, nezdržovat se moc dlouho na jednom místě a jsou odsouzeny k němotě. Pokud by někdo byť i jen na chvilku zaslechl jejich hlas, okamžitě by se jako zmámení vydali do hlubin Oceánu. Hlavní hrdinku Kahlen hned na začátku potká jistá smrt na lodi, ale její odhodlání přežít Oceán zaujme natolik, že z ní udělá Sirénu. A tak Kahlen čeká sto let služby, než zase bude volná a bude si moci žít po svém. Po osmdesáti letech se již se svým údělem smířila a nový životní styl jí vyhovuje. Avšak jen do chvíle, než potká Akinliho. Ale ani zde se žádná velká romance nekoná. Ze strachu, že by mu mohla ublížit se od něj radši drží dál a to i přesto, že tím sama trpí. Jak jsem tedy už řekla, milenecká láska tu nehraje hlavní roli. Nenajdete tu ani žádný milostný trojúhelník, jak dost často bývá u young adult zvykem. Hlavní hrdinka totiž většinu knihy tráví sama nebo se svými sestrami sirénami. Příběh je takovým zajímavým náhledem do světa bájných sirén a jejich neustávajícím bojem s tím, že musí pro Oceán zabíjet a je zajímavé sledovat, že každá z nich se s tím vyrovnává jiným způsobem. Autorka přišla s čerstvým pohledem na tento mystický svět a mě to rozhodně baví. Siréna může být jak samostatným příběhem, tak prvním dílem série. Přiznám se, že nevím, zda kniha bude mít pokračování. Ať tak či onak, určitě stojí za přečtení.