Zábavné dobrodružstvo a sila priateľstva

recenze

Ohnivý květ (2020) / marcoz
Ohnivý květ

Natalie C. Parker vo svojej novej sérii Sestry mora spája viacero prvkov, ktoré sú v rámci súčasných trendov takpovediac stávkou na istotu. Tým hlavným je neutíchajúca akcia podmienená drsným svetom, kde prežije iba najsilnejší. Na rovnakej úrovni je pevné puto medzi dievčatami a v tesnom závese za nimi síce klišoidný, ale stále fungujúci motív lásky medzi prirodzenými nepriateľmi. Bez preniku dvoch táborov by sa už hádam ani poriadna young adult love story nezaobišla. Ohnivý príboj má však jednu obrovskú výhodu, a tým je prostredie pirátov, námorných súbojov a šum vĺn, čo vás sprevádza počas celého čítania. Knihu by som však predsa len odporučil hlavne mladším čitateľom (či skôr čitateľkám).

"Jeho sebadôvera bola taká odporná ako jeho dych. Videl pred sebou už len víťazstvo. Posádka dievčat bola rozdelená, rozptýlená na dvoch lodiach. A tá jeho kruto bojovala pokope. Caledoniinu taktiku vnímal ako neúspešnú, a nie dobre premyslenú. Jeho chyba. Vzduch preťal brutálny výkrik, keď sa tucet dievčat so zdvihnutými zbraňami vrhlo na loď z nechránenej strany. Keďže sa Brokovia sústredili len na dianie na palube, nevšimli si, že niekoľko dievčat vkĺzlo do člna a oboplávalo lode. Teraz bola zo všetkých strán obkľúčená posádka Brokov." (str. 77)

Nielen kvôli veku hrdiniek či apelu na silu priateľstva, ale tiež pre niekoľko dejových nelogickostí, pri ktorých by mohli starší "vrtáci" zraziť Ohnivý príboj o pár priečok nižšie. Niežeby skôr narodení nedokázali rozpoznať určité nezrovnalosti, no zrejme im nebudú prikladať až taký význam a užijú si epický príbeh, ktorý sa neustále posúva vpred a nenudí. Hlavná postava Caledonia má totiž plné ruky práce s pomstou voči obávanému Aricovi - diktátorovi zodpovednému za zničenie jej rodiny a flotily. Zároveň sa musí vysporiadať aj s pocitom zrady a viny - jednak preto, že ju obalamutilo jedno z jej dievčat, a jednak má svoj podiel na vzniknutej situácii. Príležitosť dozvedieť sa viac o Aricových plánoch a metódach, ako si pomocou drogy získava verných prívržencov, sa nečakane naskytne vďaka zbehovi z radov tzv. Brokov. Chlapcovi však, samozrejme, neverí, ale pokušenie využiť ho v boji proti nepriateľovi je priveľké, aby mu nevenovala primeranú pozornosť. Veľakrát sa stretávam s názorom, že autori a autorky žánru young adult už vyčerpali všetky témy a námety a iba dookola recyklujú tie isté. Nuž, občas sa vyskytnú diela, ktoré sú akoby odvarom už napísaných kníh, ale nazdávam sa, že akákoľvek častá téma sa dá spracovať iným, originálnym spôsobom. A to je aj prípad série Sestry mora. Caledonia je hrdinka schopná stať sa ideálom mnohých po vzrušení a silných emóciách túžiacich dievčat. Hoci ja osobne som si k nej hľadal cestu o niečo dlhšie. Kým som si k nej vybudoval potrebné sympatie, musela aj ona prekonať svoje vžité postoje a zachovať sa správne, i keď to občas bolo sprevádzané ťažkým rozhodnutím. Na druhej strane bola aspoň pochopiteľnejšia jej motivácia i vnútorná zmena, ktorou prešla.

"Všetky dievčatá na palube napäto mierili zbraňami na neviditeľného nepriateľa. S každou uplynutou minútou napätie rástlo a vzduch akoby pod jeho váhou hustol. Napokon sa ozval výkrik od dievčaťa vzadu na ľavoboku a nasledovala spŕška striel. Caledonia zazrela niečo vo vode. Tesne pod hladinou sa v slnečnom svetle čosi blýskalo a blížilo sa k lodi. Dievčatá sústredili paľbu na tento bod a zrazu voda explodovala, vyvalila sa dohora hnaná nebezpečnou silou zničeného torpédoborca." (str. 186)

Caledonia však bola asi jedinou postavou, ktorá zaznamenala aký-taký vývoj. Inak sú dievčatá jedna ako druhá, máločo ich odlišuje, hoci uznávam autorkinu snahu o náznak viac než priateľských vzťahov medzi niektorými dvojicami či zdravotných problémov. Je častým javom, že ak sa príbeh odohráva vo vymyslenej krajine, býva kniha doplnená o mapu, čo by práve v prípade Ohnivého príboja bolo veľké plus. Niežeby jej absencia bola mínusom, no asi prvýkrát ma zaujímalo rozmiestnenie ostrovov a pobreží ????. Séria má každopádne veľký potenciál, preto v ďalších dieloch očakávam dôkladnejšie a pestrejšie vykreslenie pirátskeho sveta. Natalie C. Parker má bohatú predstavivosť, preto verím, že ma nesklame.