Za čtyři dny mě někdo přijde zabít

recenze

Chyť mě (2013) 4 z 5 / MBubu
Chyť mě

Tak zní podtitul velmi zajímavého detektivního thrilleru „Chyť mě“ od Lisy Gardnerové.
Jedná se o výjimečný příběh, který je opravdu neotřelý. Nejen, že hlavní hrdinka tvrdí, že ji někdo v konkrétní den přijde zavraždit, ale navíc celou knihu nevíte, jestli jí máte věřit.
Charlene dorazí na policii, aby ohlásila svoji budoucí vraždu. Je jasné, že seržantka D.D. Warrenová z toho není moc moudrá. Charlen poukazuje na vraždy svých kamarádek, které se staly přesně po roce ve stejný den, a letos už zbyla jen ona.
Vůbec netuší kdo, a proč kamarádky zabil, ale je si jistá, že tentokrát přijde za ní. Nebojí se, je na něj připravena. Chodí cvičit, trénuje box, pořídila si zbraň, a vůbec myslela na všechno. Je připravena těsně před daným dnem vygruntovat dokonale byt a také to seržantce řekne. Protože ať tam najde cokoli navíc, bude to patřit vrahovi a Charlen chce, aby byl dopaden.
Jenže seržantka jí pořád úplně nevěří. Má k tomu hned několik důvodů. Charlene je prostě divná. A taky má ještě další případy vražd. A ty už se opravdu staly. A ona je musí vyřešit. A Charlen je dost podezřelá bytost…
Ještě nikdy jsem podobnou zápletku v knize neviděla a to oceňuji, protože autorů je spousta a nelze se vyhnout tomu, aby si některé detektivky nebo thrillery byly aspoň trochu podobné.
Kniha je psaná hezkým srozumitelným jazykem. Jen možná trochu rozvláčně. Ale nemohu říct, že bych se nudila, to určitě ne, jen bych některé pasáže vynechala.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická, seržantka už méně, ale to je určitě o vkusu čtenáře. Rozuzlení pro mě bylo překvapivé a dlouho jsem vůbec netušila, jak by to mohla autorka rozlousknout. Možná byl závěr trochu překombinovaný… Myslím, že tohle se opravdu stát nemůže. I když co my víme?