Za chtíč se platí

recenze

Strašidla z Woodlandu (2016) 4 z 5 / Jack333
Strašidla z Woodlandu

Existují potřeby, které každý touží ukojit, ať jej to stojí třeba i vlastní soudnost. Mozek nedokáže někdy zabránit všemu, co chtějí lidské pudy, když je jich nadmíru. Anebo to je jen zdání? Kdo všemu velí?

Startovní pozice je jasná. Únos soukromého detektiva Karla Schwarze z golfu, po kterém začne pátrat jeho manželka Marie s těmi, kterým naprosto důvěřuje, ať už se jedná o Dana s fenkou Popinkou, komisaře Honza Macka nebo architekta Zdeňka Hellera. K tomu se na scéně objevuje nepoučitelný pisálek detektivek Marek Nedoman, obrazy nesmírné hodnoty a spolek zlobivých žen.

Skvěle rozehraná partie, která sleduje tři místa dění zároveň, jež do sebe navzájem krásně zapadají. Zajímavá je i počáteční scéna, kdy je Marie přepadena a zároveň zachráněna, vše tak trochu s nadsázkou připomíná Poirotovo konečné rozhřešení všech přítomných, kteří se sejdou na jednom místě.

Všechny postavy jsou příjemně vykresleny, i když by možná stálo za to, aby některé dostaly více prostoru. Velice se mi líbilo také prostředí, kde se děj odehrával, protože má v sobě magickou podstatu, což i s nezvyklým názvem Woodland dodává knize rozměr jedinečnosti. A to bez debat!

Těsně před zatáčkou se to stalo. Vyběhla z lesa, jen pár metrů před kapotou. Dupl na brzdu. Viděl srnku, ale když se probral z úleku, bylo to nahé děvče v maškarní masce čerta. Stáhl okénko.
„Dyť ale ještě není Mikuláš!“ řekl. „Vystupte si!“ přikázala mu. „Chcete peněženku?“
Mlčela. Zběžně si ji prohlédl. Byla asi dvacetiletá, pěkná, cítil vzrušení, chtělo se mu laškovat.
„Co si přejete, slečno?“ „Svlíkněte se,“ dodala nervózně. Každou chvíli se od Zaloňova mohlo objevit další auto. Od hřiště už žádné. Tohle bylo poslední, věděla, že nahoře už nikdo není, čekaly na posledního.
„Jak chcete,“ šklebil se. Z lesa vyšly další tři dívky.

Příjemně překvapen. Český pokus o krimi, který vyšel skoro na výbornou. Ačkoliv je to již třináctý díl volné série o soukromém detektivovi Karlu Schwarzovi, pro mě je to naprostá premiéra. A opravdu mě nadchla a zaujala už od prvních řádků, což se u věcí z naší kotliny nestává moc často; vlastně vůbec. Příjemná změna, která stojí za to alespoň prolistovat. Anebo mnohem víc?