Z Byzance do Číny pro soudek prachu

recenze

Císařský oheň (2015) / Thanyss
Z Byzance do Číny pro soudek prachu
Bývaly doby, kdy jsem nečetla prakticky nic jiného než historické romány. Mým nejčastějším společníkem byl pan Obermeier a nejraději jsem se vydávala na průzkum staroegyptské říše. Ty časy, kdy jsem tenhle žánr louskala ostošest už je nenávratně v minulosti, přesto se k němu z nostalgie někdy vracím. Mým posledním úlovkem v historických vodách je Císařský oheň od Roberta Lyndona.

V roce 2012 se na pultech knihkupectví objevila Cesta sněžných ptáků, která sklidila velmi příznivý ohlas. Nu a letos jsme se dočkali pokračování. Že jste první díl nečetli? Netrapte se, já taky ne. Ve finále se Císařský oheň dá číst naprosto samostatně.

Byl jednou jeden drsný a nepřízní osudu ošlehaný generál jménem Vallon, který kromě jiných ctností oplýval i statečností, chladnou hlavou a sníženým pudem sebezáchovy. Tento chrabrý velitel žoldáků při jednom ze svých tažení na balkánském poloostrově zachránil život samotnému byzantskému císaři. A kromě jiného se ještě provinil tím, že před bitvou označil tento střet za zbytečný a riskantní – a měl pravdu. Nu a jako odměnu za svou statečnost, inteligenci a logiku Vallon vyfasoval tu poctu, že se může účastnit výpravy do Číny. Jaká čest!

Problém je, že Čína je přes půl světa daleko, cesta tam trvá dobrý rok, přičemž po cestě je spousta milých nájezdníků, lupičů a nepříliš přátelsky naladěných kmenů. Na optimismu nepřidá ani to, že předchozí výpravy se nikdy nevrátily. A jako třešinkou na dortu, aby to Vallon neměl moc jednoduché, je pověřen tajným úkolem - získat tajemnou čínskou směs, známou svými třaskavými schopnostmi, jejíž tajemství si císař chrání zuby nehty.

Staňte se tedy svědky výpravy, s minimální šancí na úspěch, plnou intrik, nečekaných zvratů, bojů i obnovených starých přátelství. Vallona na jeho cestě doprovází jeho staří známí Wayland, Hero a Wulfstan, nově se na scéně objeví i Vallonův syn Lucas, jenž nemůže svému otci odpustit, že pustil žilou jeho matce. Se smrtelnými výsledky léčby.

Inu, zápletka dobrá, potenciál putování do Číny taktéž super, ale...

Ale celé se to tak nějak podivně táhne. Výprava je místy dost skokově popsaná, takže zatímco některé úseky jsou popsány do podrobností, najednou zjistíte, že jste se nějakým způsobem ocitli o kus dál, takže ve finále do Číny doskáčete, ani nevíte jak. A jelikož jsou naši hlavní hrdinové nejspíš značně unaveni z toho hopkání přes poušť, děj nám v hlavním městě Země středu jednoduše usne. Závěr knihy se sice pokouší tempo značně zrychlit a přiznávám, že mi to poněkud zlepšilo mínění o příběhu, jenže to končí jak? Vlastně nijak - otevřeně, uprostřed útěku. To be continued... Asi...

Takže, abych to nějak shrnula a zhodnotila – průměr. Nápad nebyl špatný, styl psaní mi taky nevadil, ale problém je v tom, že po celou dobu mě příběh moc nestrhl. Postrádala jsem momenty, které by mě nutily číst dál a neodkládat knížku. Spíš jsem se občas musela nutit ty stránky otáčet. Plusové body má autor za vykreslení postav, ani dialogy nebyly vedeny špatně. Jen to prostě celé nebylo tak chytlavé, jak jsem čekala.

Komentáře (1)

kniha Císařský oheň recenze

Safienka
13.04.2015

Stejný dojem jsem měla s prvním dílem...našla jsem tam úseky, které mě bavily, ale zase jich nebylo až tolik a autor jim nevěnoval takový čas, jaký bych si představovala...