"Young adult", která vyčnívá z davu

recenze

Labyrint: Útěk (2014) / -Endy-
"Young adult", která vyčnívá z davu
Zásadní výhodou mnohých „young adult“ knih je, že jsou děsně čtivé. Neobsahují žádné široké úvody ani sáhodlouhé popisné pasáže; prostě jdou rovnou na věc. I přestože už třeba nějaký ten čas nejste touto cílovou skupinou, většinou se od nich i tak velice těžko odtrhnete a po 3. hodině ranní si freneticky opakujete „ještě jednu kapitolu a jdu spát…“.
S vysokou mírou čtivosti však zároveň (logicky) stoupá množství knih vydaných pod nálepkou mládeži věnovaného žánru. Jak z nich potom vybrat takové, o kterých i při jejich rychlém tempu nebudete nakonec přemýšlet jako o ztrátě času? Zkuste třeba Dashnerův Labyrint:

Je to napínavá „postapo scifárna“.
Je to bez ublemcaných milostných řečiček.
Jmenuje se to „Labyrint“, takže očekávejte temné atmosférické prostředí, ve kterém půjde o život.

Hlavním hrdinou je Thomas. Probudil se v tmavém hlučném výtahu a pamatuje si pouze své jméno. Výtah jej dopraví na plošinu zvanou Plac, na které už žije několik desítek dospívajících chlapců. Thomas je nejnovějším přírůstkem na toto podivné místo obehnané vysokými zdmi se čtyřmi obrovitými průchozími otvory. Za nimi je Labyrint.
Někteří chlapci zde žijí už dva roky. Každý se nějak podílí na chodu „domácnosti“. Každý má svou funkci.

Drsňák Alby je vůdcem.
Sympaťák Newt je zástupným vůdcem :)
Winston má na starosti chov a porážení dobytka.
Zrt je hlavním pěstitelem rostlin a obilí.
Pánvička zase pečuje o hladové žaludky…

Thomas se však hned od počátku chce stát jedním z běžců, kteří se každý den pouštějí do Labyrintu, aby našli cestu ven. Chce zjistit, kdo je takto izoloval a proč.
Zdá se, že socializace čistě chlapecké skupiny funguje v podstatě bez problémů. Každý měsíc výtah přiveze na Plac zásoby a dalšího chlapce. Dokud tím výtahem nepřijede dívka. Od té doby zaběhnutý systém kolabuje a věci na Place i v Labyrintu se začnou měnit.

Různorodá charakterová typologie chlapců (a dívky) dává prostor jak k variabilním interakcím, tak k možnostem ukázat jejich (ne)schopnost vyrovnávat se s nastalými problémy a řešit je. Každý si zde může najít toho svého favorita a fandit mu (nebo ho zatratit :)). Ale nebojte, i při velkém množství osazenstva Placu se vám hrdinové rozhodně plést nebudou.
A kdo si potrpí na záživné prostředí, může se spolu s nimi pustit do rozlehlého Labyrintu a hledat východ.

Mnohé otázky zůstávají pro hrdiny i čtenáře nezodpovězeny a některá vysvětlení jsou jen částečná, ale Labyrint: Útěk je koneckonců pouze prvním dílem trilogie. Třeba se v těch dalších dozvíme něco víc…

Komentáře (0)

kniha Labyrint: Útěk recenze