X-Men: Vzkriesenie populárnej komiksovej série

recenze

Astonishing X-Men: Nadaní (2013) 4 z 5 / Ľudevit
Astonishing X-Men: Nadaní

"Mutantský gén nie je nič iného, než nákaza. Narušenie zdravej bunkovej aktivity."
- Dr. Kavita Rao

X-Meni, bez Profesora X a s novým riaditeľom, ktorý je Scott Summers(Cyclops), sa tentoraz musia vysporiadať s neznámym mimozemšťanom a liekom na mutantský gén, ktoré sa, "zhodou okolností", objavili v rovnakú chvíľu.

Zo začiatku by som veľmi rád prišiel k záporom, pretože tých je podstatne menej:

- ORD - Tak znie meno nového záporáka X-Menov, ktorý je síce veľmi pekne nakreslený a jeho výzor si zapamätáte, ale nie je až takou veľkou hrozbou pre X-Menoch v tomto komikse. Jeho motivácia je dobrá, ale za to jeho činy sú mierne nelogické, čo mierne degraduje jeho motiváciu a vy sa pýtate mnohé otázky typu: "Prečo to nespravil takto?" alebo "Prečo robí toto, preboha? To nedáva žiaden zmysel".

Samozrejme, že dielo má pokračovanie, ktoré som nečítal, a kde sa, dúfam, všetko vysvetlí, ale komiks musím hodnotiť samostatne.

Toto je všetko k negatívnej časti tohto komiksu, teraz je čas prejsť na pozitíva:

+ KRESBA - Veľmi jednoduchá, za to ale prepracovaná kresba je výnimočná pri tejto komiksovej publikácií. Hneď z kresby a s pestrých farieb viete povedať niečo o každej postave, nejakú jej charakteristickú črtu, či dokonca povedať, ktorá postava sa ako cíti.

Túto kresbu by som si vedel predstaviť pri viacerých titulov od Marvelu, špeciálne pri rodinných komiksoch Spider-Man, Thor a Fantastická štvorka.

Je to, naozaj, krásna kresba, ktorá sa hodí do žánru komiksov, zameraných aj pre neplnoletých(kresba by sa nehodila ku komiksu ako Zámek a klíč, kde je pochmúrna a hororová atmosféra, ale k rodinnému žánru skvelo pasuje).

+ POSTAVY - Každá postava má, čo robiť a každá je niečím zaujímavá. Medzi mutantmi vznikajú konflikty záujmov rovnako, ako medzi X-Menmi. Pritom chápete, že žiadna postava nechce zle tej inej, len majú iný rebríček hodnôt a každá postava si niečím iným prešla a práve tým sú charaktery v Astonishing X-Men: Nadaní pozoruhodné a zábavné.

+ DEJ - Pri čítaní tohto komiksu nebola jediná chvíľka, kedy som sa nudil, alebo by som bol len myšlienkami inde. Je to preto, lebo Joss Whedon vie, ako napísať zábavnú dejovú líniu, ktorá ani na zlomok sekundy nenudí, priam opak, prekvapuje svojou humornosťou a ľahkosťou.

+ DIALÓGY - Dialógy sedia postavám a Whedon sa ich snaží písať originálne, čo sa mu niekoľkokrát podarilo a u mňa to vyústilo v nejeden smiech, ale aj v nekontrolovateľný rehot v jednu chvíľu pri konci.

ZÁVER - Bez debaty sa jedná o jeden z tých lepších komiksov zo stajne Marvel a ja ho môžem odporučiť každému fanúšikovi, ale aj zriedkavému čitateľovi komiksov.

Whedon jednoducho vie, ako napísať zaujímavý a vtipný príbeh, ktorý John Cassaday správne vystihol jednoduchou kresbou.