X-Men: Vražda populárnej komiksovej série

recenze

New X-Men: G jako genocida (2013) odpad! / Ľudevit
New X-Men: G jako genocida

Vždy, keď niekde čítam o X-Menoch, alebo mi niekto o nich hovorí, poprípade pri pozeraní filmov, mi vždy napadne paralela s homosexuálmi. A presne to sa mi na nich páči, poukazujú na menšinu, ktorá nemá rovnaké práva a ešte je opovrhovaná. V dnešnej dobe by sa mutanti mohli prirovnať aj k imigrantom, pretože obe menšiny majú veľa spoločného - medzi mutantami sú teroristi, ale to neznamená, že im zoberieme základné ľudské práva a budeme ich ešte stereotypne utláčaš a hádzať na jednu kopu.
Avšak nemôžem tvrdiť, že komiks robí niečo špeciálne, pretože túto myšlienku obsahujú takmer všetky komiksy zo série X-Men. Navyše túto ideu skúma autor len na pár stránkach komiksu, kde niektorí autori u druhých komiksových publikácií zo série X-Men skúmali danú problematikou oveľa prepracovanejšie.
Z tohto dôvodu si, podľa mňa, New X-Men: G jako genocida nezaslúži ani jednu hviezdičku, ale hodnotenie u plnohodnotnej recenzie musí byť od 1 - 5 hviezdičiek, ale ako užívateľ to môžete hodnotiť ešte výrokom odpad. Prečo nemôžete daný výrok poučiť v konečnom hodnotení u recenzie?
Nemám ani poňatia.

- KRESBA - nepríjemná kresba vôbec nesedí tomuto štýlu a nedokážem si predstaviť, že by vôbec mohla byť použitá u hociktorého komiksu. Jedná sa o najhoršiu kresbu, akú som doteraz videl v komikse. Postavy pôsobia odpudivo a dokonca aj Beast má odpudzujúcu podobu, i keď je najlepšie napísaný. Žiadna postava nemá zaujímavú črtu. Kresbu porovnám s kresbou v najlepšej komiksovej sérií, akú som kedy čítal - Zámek a klíč. Postavy vyzerajú unikátne a každá z nich má nejakú zaujímavú črtu - blond krátke vlasy so zeleným melírom na pravej strane nad čelom, vyziabnutá pehavá tvár s ryšavými a strapatými krátkymi vlasmi, ustráchaná a vyčerpaná tvár s riedkymi čiernymi vlasmi.
V tomto diele nenájdete žiadnu unikátnu postavu. Komiks som prečítal možno tak 15 minút dozadu a jediné, čo by som vedel povedať o postavách podľa kresby je, že Beast vyzerá ako modrá mačka a Emma Frost je oblečená ako šľapka.

- SEXIZMUS - sexistická kresba žien je ďaľším problémom, ktorý mi prekážal. Každá hlavná ženská postava v Marvel komikse musí mať chudý pás a veľké poprsie, čo platí aj v tomto komikse. Emma Frost nie je len nakreslená ako šľapka(aj napriek tomu, že je učiteľka), ale má aj podobné povahové črty.
Jean je na druhú stranu neverná svojmu manželovi len preto, lebo sa jej Cyclops už tak nedotýka ako predným.

- SCENÁR - scenár mi pripadá, ako by ho napísal nejaký teenager a nie dospelý spisovateľ. Na začiatku sú zadané problémy postáv len povrchovo bez nijakého hlbšieho preskúmania(Beast má problém s výzorom, pretože sa pomaly mení v mačku a manželstvo Jean a Cyclopsa je na bode mrazu, a autor vôbec neskúma hlbšie tieto témy, čo je veľká škoda).

- DIALÓGY/MONOLÓGY - dlhé, nudné monológy, tváriac sa, akoby boli vytiahnuté z vedeckého časopisu odrádzajú iba čitateľa od zábavy.
Keď si zoberiem Marvel komiks, chcem sa v prvom rade zabaviť a nie unudiť k smrti. Týmto nechcem povedať, že nemôže byť vážny Marvel komiks(Spider-Man: Kravenov posledný lov je najlepší komiks od Marvelu aj napriek tomu, že je vážny a brutálny), prijal by som, aby bol tento komiks seriózny, odrazilo by to skvele problémy mutantov. Problém je, že tento komiks sa tak nedá brať, pretože dialógy sú zamerané na vysvetľovanie nezmyselných vecí, ktoré nikoho nezaujímajú(Cerebro a pod.) namiesto toho, aby boli zábavné, originálne a rozvíjali postavy.
Zo začiatku sa autor scenára dokonca snaží písať takéto dialógy, ale ani nie po 10 stranách(kde bolo maximálne tak 5 dobrých dialógov) s tým skončí.

- BAD GUY - Úprimne, už si ani nepamätám ako sa záporak volal, tak ho budem označovať iba Bad Guy. Ale pamätám si zlý zvrat v deji, súvisiaci s touto postavou, ktorý sa tváril veľmi šokujúci a úžasný, pritom som len zavrel oči a povzdychol si nad jeho stupiditou.
Bad Guy je zle napísaný, príšerne nakreslený a má chabú motiváciu. Presný opak dobrého komiksového záporáka.

- ROZSAH - Nechápem, prečo autor zvolil tak krátky rozsah komiksu, veď postavy sa potrebujú vyvíjať a meniť sa na to, aby mohlo byť literárne dielo zaujímavé a hodné čítania. Keď máte viacej postáv, ako je v tomto diele, potrebujete väčší rozsah strán, aby sa každá postava mohla naplno rozvinúť a presadiť, tak sa pýtam: Prečo je tento komiks s 6 hlavnými postavami kratší, ako iné komiksy, kde je len jedna hlavná postava?

ZÁVER - New X-Men: G jako genocida by som neodporúčal nikomu, jedná sa totiž o komiks, ktorý nie je vôbec zaujímavý a po 10 minutách naň zabudnete a už si nebudete pamätať ani dej, ani postavy. Možno iba príšernú kresbu.