X-Men: Nadpriemerný titul pre najširšiu masu čitateľov

recenze

Astonishing X-Men: Boj (2014) 4 z 5 / Ľudevit
Astonishing X-Men: Boj

Whedonovo pokračovanie komiksovej série Astonishing X-Men, od vydavateľstva Marvel, moc nepohlo so šachovými figúrkami, ktoré boli rozložené na konci prvého komiksu Astonishing X-Men: Nadaní. Skôr sa autor zameriava na celkom iného záporáka.

- BOJ - Záporák, BOJ, je, povedzme, veľmi komplikovaný. Vy totižto pochopíte jeho motiváciu, ale nepochopíte, prečo má schopnosti, aké má a, popravde, nepochopíte ani jeho pôvod vzniku, ktorý je vysvetlený len ako: "Vznikol. Nič viac".

Pozitívnych vecí je však omnoho viac:

+ KRESBA - Opäť nádherná, jednoduchá a prepracovaná kresba od Johna Cassadaya, sprevádzaná pestrými farbami Laury Martinovej úchvatne dopĺňajú scenár Jossa Whedona.

+ DEJ - Keď si odmyslím slabého darebáka(tak mi Google preložil anglické slovo "villain"), tak sa jedná celkom o pozoruhodný dej, ktorý, narozdiel od predchádzajúceho dielu, nie je až tak priamočiary a netreba nejaké rozbiehanie a ide sa hneď od prvej strany k veci, kde priamo nadväzuje na Astonishing X-Men: Nadaní.

Na akcii sa tiež nemrhá a mutanti hneď v prvej kapitole bojujú proti obrovskej príšere, kde im na pomoc, aj keď iba na krátku dobu, príde Fantastická štvorka, kde majú jej členovia dobrú chémiu medzi X-Menmi. Predovšetkým The Thing a Wolverine majú medzi sebou zábavný a uštipačný dialóg.

Taktiež dej robí menšiu okľuku od toho, kde nás nechal jeho predchodca. Keď predchádzajúci Astonishing X-Men skončili na konci s množstvom otázok, títo X-Meni skončia rovnakými otázkami. Whedon si totiž dáva načas a neodpovedá na všetky záhady hneď, preto sa nedozvieme nič nové o S.W.O.R.D.e a o Ordovi.

Nesmiem zabudnúť na zábavnosť a na jemnú nepredvídateľnosť udalostí.

+ POSTAVY - Joss Whedon má môj obdiv. Dokáže pracovať so superhrdinami tak, ako nikto iný v Marvel komikse. Charaktery mieša ako karty v nejakej kartovej hre a ide mu to veľmi dobre! A toto je ten najdôležitejší bod, keď hodnotím podobné komiksy. Jedná sa o zábavu, keď zoberiem Marvel komiks, chcem, aby ma pobavil a nie, aby som sa nudil.
Whedon ide príkladom ostatným autorom, ako sa robí nadpriemerný, nenáročný titul pre najširšiu masu čitateľov. A na tom nie je nič zlé, človek práve potrebuje niekedy vypnúť a uvolniť sa pri dobrom, oddychovom komikse, pri ktorom mu bude záležať na postavách. A tu mi veľmi záleží na postavách vďaka autorovmu talentovanému písaniu.

Niektoré postavy sú odložené stranou a sú tam len na vtipné hlášky(Wolverine). Z iných postáv cítite, že v budúcnosti budú hrať značne dôležitú úlohu(Emma Frostová).

+ DIALÓGY - Vtipné, zábavné a osviežujúce dialógy sú už samozrejmosťou, pokiaľ vidíte na komikse, že na scenári pracoval Joss Whedon.

ZÁVER - Ako môžete vidieť, titul obsahuje podobné klady a zápory, ako jeho predchodca a je jansé, že autor scenára si moc hlavu "neláme" nad zloduchom príbehu, čo mne zatiaľ nevadí a aspoň sa môžeme venovať naším hlavným hrdinom.

Jedná sa o kvalitné pokračovanie a ja som zvedavý, ako sa príbeh bude odvíjať ďalej.