Výprava za minulostí

recenze

Koruna kouře (2022) / Kikina182
Výprava za minulostí
Rakel se vydává na výpravu, která bude snad ještě nebezpečnější, než cesta za protijedem. Musí překročit hranice, aby se dozvěděla pravdu o své minulosti, s čímž se pojí mnohem víc potíží, než by čekala. Navíc tentokrát nemá po svém boku Ashe.

Ashe totiž všichni považují za mrtvého, ale on žije. Jeho cesta, stejně jako ta Rakelina, však není vůbec jednoduchá. Musí uniknout z vězení a včas varovat říši před nebezpečím. Zvlášť, když je země na pokraji občanské války, které nikdo neunikne.

Stejně jako první díl je i Koruna kouře psaná v ich-formě. Tentokrát však není vyprávěna jen z pohledu Rakel a Ashe, ale k vypravěčům se přidává ještě Luz. Opět se jedná o pomalejší styl psaní, do kterého se dá bez problému začíst, ale musí na to být ta správná nálada. Každopádně je tento způsob psaní zásadní pro příběh, protože díky tomu má čas zapůsobit na všechny čtenářovy smysly.

Když jsem začala číst, byla jsem příjemně překvapená. Ačkoli se mi první díl moc líbil, tak to, co se odehrávalo v tomto, bylo mnohem zajímavější. Nejspíš to má něco společného i s tím, že už nebylo potřebné vysvětlovat v knize svět a jeho fungování tak obšírně, jako v případě prvního dílu. I tak zde ale samozřejmě nebyla o popisy nouze a zároveň se objevilo mnoho zajímavých zápletek napumpovaných akcí.

Bohužel musím říct, že tyhle skvělé pocity mi výrazně kazí zmatenost, která na některých místech knihy panuje. Mnohokrát jsem se musela vracet a číst si určitou pasáž znovu ve snaze pochopit, co se to vlastně stalo a i tak jsou pořád některé části, které nechápu.
Hodně mě mrzí i to, že čím víc se kniha blížila ke konci, tím víc se děj zrychloval. Autorka se pokusila do malého prostoru vepsat tolik událostí, že v důsledku jimi pouze proletěla a chyběla jim ta atmosféra, kterou jsem nalezla v prvním díle série a cca první části této knihy.

Co se týká postav, tak se vůbec nic nezměnilo. Autorce se povedlo je precizně popsat a zachytit jejich povahu. U těch, které známe už z prvního dílu, nezapomněla znázornit jejich vývoj. Ale jak u starých tak u nových, nechala místo pro překvapivé zvraty v jejich osobnosti, aniž by tím nějak utrpělo jejich představení čtenáři.

Z druhého dílu Vůně Aramteshe jsem trochu na rozpacích. Je skvěle napsaný s dobře vyvedenými postavami a děj je neskutečně zajímavý. Ale moje nadšený z knihy mi kazí právě ta nejasnost v některých částech knihy a až příliš rychlý spád děje ke konci knihy. Takže i když jsem ráda, že jsem si pokračování přečetla a užila jsem si ho, tak má několik docela výrazných chyb, které nejde přehlédnout.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

Komentáře (0)

kniha Koruna kouře recenze