Vylezte z okna a zmizte...

recenze

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2012) 5 z 5 / Globuska
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Představte si, že je Vám zrovna sto let a rozhodnete se vylézt z okna a zmizet... Kdybychom se všichni řídili pořekadlem: "Je tak jak je a bude tak jak bude", měli bychom nejspíš mnohem jednodušší život. Alespoň Alan Karlsson to tak má. Tenhle muž je tak trochu hříčka přírody, ale naprosto Vás dostane.

Pokud se začtete do jeho životního příběhu, ocitnete se v "Gumpovském" světě, kdy se stávají pozoruhodné a neuvěřitelné příhody člověku, který si je ani neuvědomuje - nebo jim alespoň nepřipisuje extra význam. Jen přidejte pořádnou dávku flegmatismu, nadsázky a bezbřehého sarkasmu ve švédském prostředí a jste doma.

Příběh je veden dvojí linkou. Jednu představují pro někoho neuvěřitelné zato velmi úsměvné důsledky bizarního odchodu z domova důchodců, druhá Vás zavede do jeho minulosti, která je neméně neskutečná a stejně humorná.

Autorův styl je přímočarý, chytlavý a bez zbytečné vaty, která by v tomto případě byla rozhodně navíc. Příběh je protkán mnoha významnými událostmi, které otřásly světem (ne tak Alanem Karlssonem) a stejně tak významnými osobnostmi (nezajímavými pro Alana). Prožijete celé století během jedné milé sympatické knihy, ale protože je spojnicí toho všeho právě Alan, nikdy si dějiny světa tak neužijete. :)

Pokud se u knihy rádi pobavíte a dokonce třeba i nahlas zasmějete, je to kniha rozhodně pro Vás. Nečekejte žádné "extra" zvraty, prostě to berte, jak to přijde. ;)

Kniha se stala nejoblíbenější knihou roku, čemuž se nedivím. Udělejte si na ni vlastní názor, každopádně pro mě je to jedna z těch nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.