Vykoupení (Upíří deníky 17)

recenze

Vykoupení (2014) 2 z 5 / Nagadir
Vykoupení

Protože Damon zabil Jacka, vzájemné pouto mezi ním a Elenou ji začne pomalu zabíjet. Elena však odmítá vstoupit do světla a tak ji Strážkyně dají ještě jednu šanci. Má možnost vrátit se doby, kdy to všechno začalo a zabránit budoucímu krveprolití i utrpení.

Už po předchozím díle jsem měla pocit, že ten další bude zbytečný, což se víceméně potvrdilo, ale zas až tak špatné čtení to není. Začátek je sice zaplýtván neustálými pokusy a snahami o zachránění Eleny, případně truchlením, to se však naštěstí brzy změní. Jakmile se naše hrdinka vrátí do minulosti, příběh nabyde obrátek. To jakým způsobem nahlíží na to jaká kdysi byla, jací všichni kdysi byli, je poměrně zajímavé a i přes to, že se dějově jedná o alternativní pohled na první knihu (tedy máme možnost vidět to co se stalo akorát jinak), mě to vyloženě nenudilo. Styl psaní se totiž znovu drží své poutavosti a kniha tak rychle ubíhá.

Ale i tak mi samozřejmě Elena opět sem tam nadzvedla mandle svým chováním. Vzhledem k tomu, že se vrátila aby všechno změnila a zařekla se jakéhokoliv kontaktu se Stefanem, stejně se s ním nakonec líbá. Netřeba dodávat, že to situaci jako vždy zamíchá a zhorší. K jejím kamarádkám, Meredith a Bonnie, jsem tentokrát nemohla najít svou cestu, i přesto, že jsem je vždycky měla docela ráda. Nevím jestli takové kdysi byly, ale jejich charaktery mi tady prostě nesedly.

Co se mi na téhle knize líbilo asi nejvíc byla ta pomalá změna toho co se stalo, Elena se chová jinak a většinou to vede k jiným souvislostem a člověka prostě zajímá jak se to nakonec vyvrbí. Nicméně, přesně tyhle situace nemám ráda. Když se něco stane, hrdinové si něčím projdou a pak se to jako mávnutím kouzelného proutku změní jako by se to nikdy nestalo. Závěr tedy jednoznačně nemůžu prohlásit za uspokojivý. Možná, že nikdy nedošlo ke všem těm hrůzám, nikdo nezemřel, nikdo se nezměnil ani netrpěl, ale o to právě jde. Proto bych upřednostila konec ve stylu Slabého místa (bez té závěrečné kapitoly ovšem) než před tímhle sladkým happyendem, kdy všichni žili šťastně až do smrti.