Výborná, no nie pre každého

recenze

Raňajky s Einsteinom - Fyzika každodenného života (2019) 5 z 5 / uzivatel4649
Raňajky s Einsteinom - Fyzika každodenného života

Táto kniha je na svete už dlhšie no dostal som sa k nej teraz. Pôvodne som si myslel, že to bude jednoduchšie čítanie, veď tomu aj všetko nasvedčovalo. Pekná farebná obálka, hravý názov, podtitul "Fyzika každodenného života" (tu by snáď stačilo len dodať slovo "Kvantová", a hneď by to zmenilo výzor knihy na prvý pohľad), dokonca aj názvy kapitol napovedajú tomu, obsah knihy bude ľahší, a nepôjde do vyššej matematiky, či ťažkej teórie. Nuž, treba uznať, že vyššia matematika tam nebola, v celej knihe sa nachádzali azda dva vzorce, ktoré boli relatívne (tématické slovíčko :) ) primitívne. Relatívne primitívne vzhľadom k úrovni teórie, ktorá je v knihe popísaná. Autor išiel naozaj hlboko, vo väčšine kapitol načal danú tému, odskočil si na 20 stranový výlet do histórie kvantovej fyziky, a potom sa pár vetami vrátil k téme. V skratke, kniha určite nie je pre žiakov základnej školy, ani pre niekoho, kto sa o fyziku nezaujíma, či ju dokonca nemá rád. Verte, touto knihou v ňom naozaj lásku k fyzike neprebudíte, na to je ale množstvo iných kníh. Aj napriek všetkému, čo som napísal, dávam tejto knihe najvyššie hodnotenie. Prečo? Lebo je skvelá! Ak sa dostane ku správnemu čitateľovi, tak je to kniha, z ktorej sa veľa dozviete, no hlavne veľa pochopíte. Kniha sa zaoberá najmä históriou a postupným vývojom kvantovej fyziky, a ponúka aj bežnému smrteľníkovi pohľad do nanosveta. Pre lepšie pochopenie je potrebné vedie, prípadne si aspoň letmo naštudovať, čo je to vlna, elektrón, či frekvencia. Tieto základné poznatky vám umožnia vstúpiť hlbšie do myšlienok, ktoré sa vám autor pokúša ukázať. Možno jediným mínusom tejto knihy je, že sa v nej nachádza naozaj málo názorných ilustrácií, to však na druhej strane nevadí, pretože to aspoň posilní vašu predstavivosť. Túto knihu teda určite odporúčam aj ako dar, je však veľmi dôležité, komu. Adresát nemusí byť profesor fyziky, len potrebuje mať záujem pochopiť nové súvislosti o svete, v ktorom žijeme každý deň. Vďaka tomu si užije dlhé hodiny čítania a obohacovania sa novými poznatkami.