Vstát a jít dál

recenze

Mléko a med (2017) 5 z 5 / knihamouder
Mléko a med

Mléko a med je prvotina autorky Rupi Kaur. Sbírka básní byla přeložena do více než třiceti jazyků a prodalo se jí přes 1,5 milionu kusů.

Letos básnířka představila své druhé dílo - the sun
and her flowers
. V této sbírce jsou nastíněna podobná témata (láska, ztráta, léčení, ženskost, migrace,…).

Kanadská poetka je indického původu. Hrdě se hlásí k sikhismu. Není tedy divu, že se její sikhská víra odráží v samotné tvorbě. Prostřednictvím svých básní dává nahlédnout čtenářkám do myšlenek a zachycuje v nich jednotlivé body náboženství. Jako příklad mohu uvést oproštění od materiálních věcí, rovnost bez rozdílu pohlaví, rasy, víry a národnosti, poskytnutí pomoci druhým bez zištných důvodů, symboly čistoty a symbol přirozenosti (př. ponechání ochlupení v přirozeném stavu).
Některé čtenáře může překvapit spisovatelčina otevřenost v ženské intimitě. Autorka nemá problém zabývat se běžnými životními procesy, které společnost tabuizuje.

Umělkyně se také věnuje vizuální poezii. První a též nejznámější fotosestava Rupi zachycuje menstruační cyklus ženy. Tyto obrázky společnost odmítá, ale na druhou stranu podporuje vulgární, zvrácené snímky kolující po internetu. Na to se snaží Rupi Kaur upozornit.

Sbírka mléko a med přeložená do českého jazyka má stejnou obálku jako originál milk and honey. Překvapilo mě popření pravidel pravopisu. V názvu, ani v knize čtenář nenalezne jedno jediné velké písmeno. Dokonce i autorčino jméno je psáno s malými písmeny. Interpunkční znaménka byla rovněž vynechána.

Básně mají symbolizovat léčebnou knihu. Mléko má očistit a ochladit, med je sladký a má hřejivou barvu. Pohladí tedy chuťové buňky, zrak, ale také duši.

Publikace je rozdělena do čtyř kapitol. Jednotlivé oddíly jsou od sebe odděleny černými stránkami.
Hned první část knihy se zabývá velmi těžkými tématy (znásilnění, násilí, alkoholismus, …). Některým čtenářům může připadat text surový až nevhodný. Ne každý překousne již zmiňovanou autorčinu otevřenost. Ze stránek čiší bolest, zrada, beznaděj, strach a deprese.
Ve druhé části jsou negativní pocity vystřídány vášní, láskou, štěstím a chtíčem.
Třetí část čtenáře opět provede bolestí, zradou a odloučením.
Poslední úsek knihy dává pocítit klid, sílu a znovunalezení sebe samé.

"možná k tobě
život nebyl štědrý
ale snaž se i z toho mála
co ti dal
vytěžit co nejvíc"

"jestli nejsi dost dobrá sama sobě
nebudeš dobrá nikdy
nikomu"

Tato publikace je velmi kratičká. Autorka proložila stručný text jednoduchými ilustracemi z vlastní dílny. A přeci ke čtenáři prostá slova i obrázky promlouvají a nabízejí mnoho krásných a především hlubokých myšlenek.
Básnířka do publikace vložila duši, ale i srdce. Získala si mě svou upřímností a citlivostí. Dílo ve vás probudí mnoho pocitů. Položíte si spoustu otázek a zamyslíte se nad vlastním životem.
Kniha si u mě vydobyla čestné místo v knihovničce. V budoucnu se k ní ještě mnohokrát vrátím.

Jediné, co by se dalo knize zazlívat, je její formát. Kdyby byla velikost knihy poloviční, lépe by se vešla do kabelky a jistě by klesla spotřeba nepotištěného papíru. To je ale jen taková drobná výtka ohledně hospodárnosti.

Knihu doporučuji!

Za sbírku básní děkuji nakladatelství Omega!

Mléko a med lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.