Všichni jste blázni!

recenze

Hlava XXII (2005) 4 z 5 / PokiCz
Hlava XXII

Yossarian, hlavní postava, je tak trochu blázen. Vlastně podle něj jsou blázni všichni, kteří se účastní války. Yossarian se snaží dostat jakýmkoliv způsobem domů, ale vůbec to nevychází podle jeho plánů. Velitel jejich perutě totiž neustále zvyšuje počet povinných letů a tak Yossarianovi nezbývá nic jiného, než dál létat. Kolem něho neustále umírají lidé, ať už přátelé nebo naprosto neznámí jedinci, a Yossarian se tak začíná bát o svůj život. A co všechno se dá za takové války s partou dobrých přátel zažít? To Yossarian brzy zjistí.

"Rozhodl se, že bude žít věčně a zemře, jen když mu to nevyjde."

Dílo naprosto jedinečné, autor bezvadný.
Kniha plná humoru a zajímavých myšlenek. Ano, je sice trochu delší, ale komu to vadí? Aspoň vydrží dýl! Absurdní příběhy, které pobaví i lidi s naprosto vytříbeným smyslem pro humor. Pokud máte strach, že tam budou válečné pojmy, kterým byste nerozumněli, tak žádný strach. Nic takového v knize nenajdete a když už ano, tak je to pořádně vysvětleno. Maximálně Vás mohou zmást hodnosti, ale to je tak vše.

Pořád nejste zvědaví? Tak se podívejme na postavy! Máme tady Yossariana, který je samozřejmě středem všeho dění. Všechno jej ovlivňuje, protože Yossarian je prostě Yossarian. Milo - vedoucí snad všech vojenských jídelen, sežene kde co a za jakoukoliv cenu. Například nakupuje vajíčka po 5 centech, poté je prodává za 3 centy a stejně na nich vydělá! Hladovej Joe, který si fotí každou děvku, s kterou se on nebo nějaký jeho kamarád vyspí. Voják v bílém, který vlastně nemůže nic dělat, protože je v nemocnici a celý v sádře, ale stejně je to Yossarianův přítel! A náš zakřiknutý Kaplan, který neví, jestli opravdu při pohřbu viděl toho nahého muže sedět na stromě nebo ne.

"Na tom není vůbec nic absurdního, dávat život všanc za svou vlast!" prohlásil. "Že ne?" opáčil stařík. "A co je to vlast? Vlast je kus země vymezený na všech stranách hranicemi, obvykle zcela nepřirozenými. Angličani umírají za Anglii, Američani za Ameriku, Němci za Německo, Rusové za Rusko. V současné době bojuje v téhle válce takových padesát či šedesát zemí. Něříkejte mi, že za všechny tyhle vlasti stojí za to umírat." "Za všechno, pro co stojí za to žít, stojí za to i umřít," prohlásil Nately. "Jestli je na světě něco, za co by stálo umřít, je určitě lepší zůstat kvůli tomu naživu," řekl na to ten starý rouhač.

Kniha rozhodně neomrzí, ani na chvíli. Všechny postavy jsou výjimečné a svým spůsobem zábavné. Pan Heller vlastně celou knihou vyjadřuje to, jak je válka absurdní. Jediné, co mohu vytknout je to, že nebyla správně uspořádána časová linie a tak jsem si dlouho zvykala na skoky časem. Nepříjemná záležitost. Později se mi však vše srovnalo a byla to zkrátka bomba.
Rozhodně nepatří ke knihám, které si přečtete pouze kvůli studiu a nemáte z ní žádný požitek. Hlava XXII je kniha, která neomrzí snad žádnou generaci a dá světu ještě hodně.

"Věděl o literatuře všechno, mimo toho, jak z ní mít radost."

Poki z archivni.blog.cz