Všechny podoby lásky

recenze

Všechny podoby lásky (2014) / Morsie
Všechny podoby lásky
Aby to nebylo tak jednotvárné, přináším recenzi na knihu z docela jiného soudku, než byla ta předchozí. Inu, ne že by mě nebavily thrillery – bože chraň, miluju je – ale občas nějaký ten příběh lásky neuškodí.

Ovšem abyste se nemýlili, rozhodně tu nejde o červenou knihovnu, nýbrž o vážné drama lidského života.

Když se přede mnou objevily Všechny podoby lásky, upřímně jsem byla v rozpacích. Nějak jsem si nebyla jistá, že je zrovna tohle kniha, kterou toužím číst. Měla jsem pocit, že se budu hrozně nudit, anotace mě nechytla a vůbec to vypadalo děsně zdlouhavě.

No jo, zase jsem jednou hodnotila knížku dřív, než jsem se do ní podívala. Naštěstí ve mně ale zůstalo dost zvědavosti a já Všechny podoby lásky otevřela. A díky za to, protože jinak bych kvůli svojí předpojatosti přišla o výjimečnou a hlubokou knihu. Knihu, která je ledajaká, ale rozhodně ne nudná!

Sierra Leone není zrovna místo, kde byste hledali nějaký srdceryvný romantický příběh. Když se jedná o válku, většinu z nás prostě láska nenapadne – není na ni čas. Jenže to je velký omyl. Na lásku je čas a vždycky musí být!

Adrian Lockheart před nějakým časem utekl z Velké Británie právě do hlavního města Sierry Leone. Proč? No, kdo ví, ale svou roli v tom jistě sehrálo jeho rozpadající se manželství, stagnující kariéra a zkrátka tak nějak vyšumělý život. Byla třeba radikální změna a tohle se zdálo jako ta nejlepší možnost.

Adrian jako psycholog získává práci v místní nemocnici. Tam se prvně setkává se svým budoucím dobrým přítelem. Tím je Kai Mansaray, charismatický chirurg, který se stejně jako Adrian v myšlenkách vrací ke své ztracené lásce. Je to dívka jeho srdce, Nenebeh, kterou kdysi potkal na univerzitě, a kterou, ať si to chce, nebo nechce přiznat, pořád miluje.

A pak je tu Adrianův první pacient, na smrt nemocný bývalý profesor historie, který se ve svých myšlenkách také zaobírá svou osudovou láskou – manželkou svého kolegy. Elias Cole si stejně jako jeho psycholog i jako Kai v srdci nese ozvěnu lásky, kterou kdysi měl a kterou ztratil, vzpomíná na ni a postupně svůj příběh vypráví Adrianovi.

To je asi tak k životním příběhům tří hlavních hrdinů. Vážně ale, tak snadné to není – jenže víc psát nemůžu. Bylo by to zbytečné, a i kdybych se snažila sebevíc, nikdy bych nedokázala obsáhnout tu šíři celého příběhu, těch několika dramatických životních příběhů.

Jedno je ovšem jisté, můžu autorce složit hold a hlavně taky omluvu. Ať se zdá kniha jakkoliv rozvleklá, má to svůj účel. Inu, pár krátkými větami nedokážete zachytit jednotlivé emoce, rozebrat lidské duše, hloubat nad pocity, vzpomínat na lásku. Pár krátkými větami nejde do detailu vylíčit životy, tak jak jsou.

A právě tyhle jednotlivé, drobné detaily dělají knihu tak neobyčejnou, strhující a dramatickou.

Inu jinými slovy, Všechny podoby lásky na mě udělaly ohromný dojem a já jsem z nich pořád ještě trochu paf. A nejspíš ještě chvíli budu – ale vlastně docela ráda. Mám totiž nad čím přemýšlet a ve svém životě ledacos hodnotit…

Komentáře (0)

kniha Všechny podoby lásky recenze