Všechny formy strachu hezky v jedné knize

recenze

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) (2013) 3 z 5 / MikeDV3
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek)

Jedná se o soubor hororových povídek povídek od spisovatele Edgara Allana Poa.
Tuto knihu jsem se rozhodl hodnotit jako celek.
Spousta povídek v této knize se mi nesmírně líbila a při čtení mi běhal mráz po zádech. Jako favority bych vyzdvihnul povídky Jáma a kyvadlo, Předčasný pohřeb a Muž v davu. Detektiva Dupina jsem si velmi oblíbil, protože mi hodně připomínal Sherlocka Holmese.
Některé příběhy jsem měl problém pochopit a dost dlouho jsem si lámal hlavu, co se nám tím autor snažil sdělit. Například povídka Zlatý brouk se mi zdála velmi nudná a nějak nedokážu ocenit její kvality. Stejně tak vidím i povídky s detektivním tématem (záhada Marie Rogetové, Vražda v ulici Morgue), které byly velmi realistické a spousta lidí by to jistě ocenilo, ale já jsem spíše milovník příběhů, takže tyto díla mě moc neoslovili. Edgar Alan Poe na mě také působil velmi pesimisticky, což se mi jako věčnému optimistovi příliž nezamlouvalo.
Knihu Jáma a kyvadlo a jiné povídky bych určitě doporučil dalším čtenářům, protože výše zmíněné povídky jsou prostě skvělá a přemýšlel jsem o jejich obsahu ještě dlouho poté, co jsem přečetl poslední větu. Rozhodně Edgara Poa nechci nijak hanit a věřím, že spousta čtenářů bude jeho stylem psaní fascinována.