Vše, co se třpytí, není klenot...

recenze

Třpytící se město (2020) / Lenka.Vílka
Vše, co se třpytí, není klenot...
Kolem téhle knihy byl děsnej hype strašně dlouho předtím, než vyšla. Ještě ani neměla vydavatele a už jí sem natěšené fanynky vkládaly. Protože co je na goodreads je kniha!

Takže tahle malá mrcha, Lenka.Vílka, se nemohla dočkat, až si tohle přečte. Až sem napíše něco "milého". Vyšlo mi to tak půl na půl. Nakonec se ukázalo, že příběh je (částečně) jediná dobrá věc v téhle knize. Tedy, teoreticky, podle anotace. Ta mě zaujala. Sice jsem si nedokázala představit, co má autorka v úmyslu, když to není "jednorázovka", ale série. Přesto ve výsledku zpracování děje a charakterů postav stojí za prd. A aby jste si nemysleli, že jsem jenom trubka, která si řekla, že naštve právě všechny ty natěšené fanynky, a chce jenom hejtovat, trochu si to rozebereme. Protože já knihu protrpěla do poslední stránky.

(A nejde jenom o to, že dost lidí razí filosofii "Co vzniklo na wattpadu, mělo by zůstat na wattpadu.", nepatřím do téhle kategorie čtenářů. Respektuju, že se mění místa, kde vydavatelé hledají autory, protože doba jde dál a pokrok nezastavíš. Sice to nechápu a zdá se mi to na hlavu, ale respektuju to.)

Kniha začíná zvláštně. Jak by začínala každá harlekýnka, kterou bych si mohla koupit v trafice. A celkově ty věty typu: "Ouhy ej..." zakončené vykřičníkem. Víte, co myslím. Ten tón, kdy prosťáček dírou v plotě pozoruje holku ve vodě. Naštěstí se potom přidá trochu fantasy a tajemna, ale stále je tam na mě až moc toho prvku, který nemám ráda u historických knih, kde jde víc o lásku než o historii. Což beru, je to pro mladý holky, ale na mě to bylo strašně naivní a hloupý. Prostě jako fan fiction.

Ale tři věci mě mrzeli moc.
Věk hrdinky: neustále opakování, že je dítě. V sedmnácti není dítě. Natož v tomhle žánru. A neustále jí to předhazovat jako argument? To nebylo správný.
Romantika: tohle někomu přijde romantické? Já bych brala tu cestu sbližování, kdyby cesta nevedla tam, kam vedla. Protože, co víc dostane holku, než to, že její nový manžel miluje jinou? Hmmm...co asi tak. Už vím! Když jí pojedou spolu zachránit! Na předpokládaném trojúhelník tohoto typu není nic romantického. Protože když to dopadne špatně (tedy pro manželku asi dobře), tak bude vděčná? Že se stala cenou útěchy?
Popis světa: cestou poznáme hodně světů. Ano, jsou popsány. Ale tak nějak povrchně. Za mě to bylo málo a to je škoda. Možná kdyby se autorka víc soustředila na jednu věc. Což je v knize časté. Ve spoustě věcech. Chtěla tam toho mít moc, ale za mě byla chyba to narvat do jednoho dílu.

Nevím, jak moc se upravoval text do téhle podoby. A přestože to je autorky první kniha, četla jsem už lepší a propracovanější prvotiny. A nebudeme si lhát, nebylo tam nic, co by mě překvapilo. Mám zrovna za sebou ještě jednu knihu z podobného ranku, takže to není tím, že nejsem otevřená žánru. Jenom to ve mě nevyvovalo žádné emoce.

Četla jsem ebook, takže nemohu plně ohodnotit zpracování obálky. Zda se leskla nebo ne, hloubka toho, jak byla embosovaná (v tomhle preferuju "čím víc, tím líp"), ale mohu hodnotit ilustrace v knize. Neumím kreslit. Ve škole jsem s tím měla velké problémy, ale to neznamená, že nemohu mít názor na kresbu (stejně jako mohu mít názor na text, přestože nejsem spisovatel). Bylo to strašný. Sorry.

S knihou jsem strávila skoro dva týdny, a byla ráda za výplň jinými knihami, vážně se mi to dost táhlo. Protože nejde o to, že mi nesedlo, co jsem dostala. Autorka něco slíbila a to já potom nedostala. Proti YA fantasy nic nemám. Ale já dostala YA, na které bobek fantasy hodila sýkorka, ale mě byl slíben bobek fantasy od vokavky. (Pokud víte, jaký je mezi těmi ptáky rozdíl, chápete příměr.)

Jenom by si ty české autorky měly uvědomit, že je občas lepší nepsat stejný kraviny jako jejich "zahraniční konkurence". Co znamená "měla vlasy připomínající měsíc v nejtemnější noci"? Jak si to mám představit, když o tom světě vůbec nic nevím a nemohu si to převest ani do toho našeho? (Když doslovný popis oné barvy byl až na konci knihy.) Já se potom o tom světě sice něco dozvím. Ale proč je mi při prvním popisu postavy podsunováno něco, co si jako čtenář neumím představit?

kniha Třpytící se město recenze