Vražedná samota

recenze

Čas pro vraždu (2007) 5 z 5 / modranka
Čas pro vraždu

Druhá kniha anglických detektívnych príbehov ponúka Meredith Mitchelovú v čase, keď sa vracia do Cotswoldsu aby sa mohla stretnúť a rozvinúť priateľský vzťah s vrchným inšpektorom Alanom Markbym. Merry sa zoznamuje s Alanovou rodinou a zároveň sa spriatelí so susedou Harrier, ktorá pred jej očami padá na verejnom podujatí z koňa. Tu začína samotný detektívny príbeh z pera Ann Grangerovej. Hoci osudná nehoda na prvý pohľad vyzerá ako nešťastie, indície a dôkazy vravia niečo úplne iné. Pri detektívnom príbehu toho netreba veľa prezrádzať, tak začnem hodnotiť.

Text detektívky je jednoduchý, ale od začiatku autorka čitateľovi podsúva indície, ktoré pri nepozornom čítaní môže čitateľ prehliadnuť. Preto odporúčam čítať veľmi pozorne a nepreskakovať riadky, ak sa vám bude zdať text nezáživný.

Celkom sa mi páčilo ako autorka vykreslila priestor samoty nielen v geografickom význame ale aj psychologickom. Bravúrne zapracovala sociálny rozmer mládeže - ich bezútešnú situáciu na konci dvadsiateho storočia.

Samotná detektívna práca hlavného inšpektora Alana a Meredith sa uberá dvomi smermi, ktoré sa v úplnom závere príbehu pretnú do jedného celku.
Ide o roztomilý príbeh, vhodný aj pre –násť ročných, ktorý nehľadajú plochý text, ale chcú sa počas čítania nielen baviť, ale aj zapojiť „šedé bunky“ niekde vo vnútri hlavy.

Na záver ešte upozorním, že priateľský vzťah, ktorý sa postupne vyvíja medzi Merry a Alanom je spojivom celej série. Preto je dobré, aby ste začali čítať sériu od prvého príbehu. Ak začnete od hociktorého iného, vzťahu oboch hlavných aktérov neporozumiete. Ale ak chcete sledovať len detektívku, pokojne čítajte samostatne.

Do augusta 2016 vyšlo spolu 14 častí - takže do celkového záveru série chýba preložiť ešte jedna.