Vražda v slávnom St Mary Mead

recenze

Vražda na fare (2017) / banduembata
Vražda na fare

Ospalé St. Mary Mead je vzrušené. Stala sa u nich vražda! Dokonca vražda na fare! Čosi také pikantné si veru nikto nepamätá. Navyše zomrela osoba, o ktorej sa i sám pán farár neuvážene vyjadril, že jeho smrť by bola veľkou službou. A plukovník Protheroe zakrátko zomiera v jeho pracovni...

Vrah však nepočíta s tým, že St. Mary Mead, akokoľvek ospalé a nudné, má tajnú zbraň. Žije tam totiž slečna Marplová, stará, ružovolíca, všetečná dáma s neobyčajným pozorovacím talentom. A tá rovno vyhlási:

„... Jeden, dva, tri, štyri, päť, šesť – áno, možno až sedem. Myslím, že najmenej siedmim osobám by smrť plukovníka Protheroa veľmi vyhovovala.“

V týchto dňoch vychádza reedícia dlhodobo vypredaného titulu Vražda na fare od Agathy Christie, ktorá u nás naposledy vyšla v roku 2004. Je to veľmi vydarený príbeh, ktorý nás vezme medzi obyčajných i neobyčajných obyvateľov typického anglického vidieka. Agatha Christie sa preslávila najmä príbehmi Hercula Poirota, prostredníctvom ktorej prenikáme do vrstiev vysokej spoločnosti, a starej dievky slečny Marplovej, ktorá nás vracia medzi tých obyčajných. A slečna Marplová rozhodne za svetoznámym Herculom Poirotom nijako nezaostáva.

„Viem, že v románoch býva obyčajne páchateľom osoba, o ktorej sa to najmenej predpokladá. V skutočnom živote sa však s takým pravidlom nestretávam.\"

Vražda St. Mary Mead otrasie. Je zvláštna. Plukovníka ktosi zastrelil, zanechal čudesný odkaz, rolu tu hrajú hodiny, ktoré pán farár schválne naťahuje o pätnásť minút dopredu, aby nikdy nemeškal, objavia sa anonymné listy, na povrch sa začnú vyplavovať dlho skrývané tajomstvá a slovo tu má aj veľká láska schopná všetkého.

Slečna Marplová, ako správna klebetnica, príde s mnohými bystrými teóriami. Nikoho tým však nenadchne, ba naopak.

„Nezdá sa vám, slečna Marplová,“ vybuchol som, „že všetci máme sklon mlátiť jazykom, viac ako je zdravé? Dobrý kresťan by nemal o každom zmýšľať len v zlom.“

Lenže ona sa nikdy nemýli. A všimne si niečo, čo každému okolo nej unikne. Pravda vyjde najavo a všetko do seba zapadne.

„Život je v istom zmysle všade rovnaký,“ odvetila pokojne slečna Marplová. „Narodíš sa, vyrastieš, stýkaš sa s inými ľuďmi, boríš sa so životom, potom príde manželstvo a splodíš ďalšie deti.“
„A naostatok príde smrť,“ dopovedal za ňu Raymond West.