Vražda pro peníze?

recenze

Němý svědek (2006) 5 z 5 / AndyK
Němý svědek

"Příbuzní už se nemohou dočkat tučného dědictví po tetičce Emily, ale ta jako na potvoru ne a ne umřít a za života nechce pustit ani chlup. A to přitom všichni peníze tak zoufale potřebují! Nakonec se do toho vloží pes Bob a nastraží na milou Emily past v podobě míčku zapomenutého na schodech. Anebo to nebyl pes, kdo ho tam nechal? A byl to vůbec míček? Ale vždyť je to vlastně jedno, tetka nakonec stejně umírá přirozenou smrtí. Nebo snad ne? Poté, co dostane dopis s prosbou o pomoc, pouští se slavný detektiv Hercule Poirot do pátrání, na jehož konci budou všechny záhady objasněny a všechny otázky samozřejmě správně zodpovězeny."

Agatha Christie rozhodně patří mezi mé oblíbené autorky a považuji ji za naprosto dokonalou. Označení královna detektivek jí právem patří a já na ni nedám dopustit. Nepřečetla jsem od ní zdaleka všechno, ale pár knih už si na seznamu můžu odškrtnout. A konkrétně Němého svědka skoro dvakrát - proč? Knížku jsem si vypůjčila v knihovně a doma pak zjistila, že jsem si ji i koupila... No, raději to nebudu komentovat a přistoupím k samotné recenzi.

Slečna Emily Arundellová očekává své příbuzné. Rodinná sešlost, o které si nedělá žádné iluze. Může jen hádat, kdo přijde s prosíkem o peníze první. Bude to známý průšvihář Charles? Nebo jeho divoká sestra Tereza, která se až do nedávna zajímala jen o divoké večírky a poslední módu? Nebo snad naivní Bella, která zostudila rodinu tím, že si vzala cizince? Byla přesvědčená, že její příbuzní jen čekají na její smrt, aby si mohli užívat dědictví. To ještě netušila, že by se snad někdo z nich mohl na jejím skonu přímo podílet. Událost, která se na první pohled zdá jako nehoda, ji nakonec donutí změnit názor. Protože si je zcela jistá tím, že to nebyl míček Boba - jejího psího přítele - na kterém uklouzla a spadla ze schodů...

Podnikne tedy jistá opatření, která do malého venkovského městečka Market Basing přivedou detektiva Hercula Poirota. Ten bohužel přijíždí pozdě, protože dopis, který slečna Emily napsala, byl odeslán až po její smrti. A právě to Hercula zaujalo a pustil se do vyšetřování případu s vervou jemu vlastní. Zjistil, že těsně před smrtí Emily vyškrtla ze své závěti všechny své příbuzné, což samozřejmě způsobilo nemalé pozdvižení. Kdo nakonec všechno zdědil? Společnice staré dámy, slečna Lawsonová. Ale proč právě ona? Nezdá se, že by ji považovala za svou blízkou přítelkyni. Celá událost přináší spousty otázek a detektivovi Poirotovi začíná být brzy jasné, že Emily Arundellová nezemřela přirozenou smrtí, jak vypovídá lékařská zpráva. Ale kdo mohl mít na její smrti největší zájem? Seznam podezřelých se zmenšuje a pátrání vede k jedinému - k odhalení vraha.

Nutno podotknout, že Agatha nezklamala. Závěr knížky je dokonalý a vysvětlený do sebemenších detailů. Po celou dobu jsem měla své podezřelé, ale musím přiznat, že skutečného vraha jsem neodhalila. A i díky tomu je příběh tak skvělý. Protože právě překvapení z rozuzlení celému příběhu dodává to pravé. Za mě tedy knihu můžu určitě doporučit.

-------------------------------------------------------------------
Série: Hercule Poirot (16.)
Originální název: Dumb Witness
Žánr: Detektivní