Vražda na střední škole

recenze

Tekutý písek (2017) 3 z 5 / MikeDV3
Tekutý písek

Obsah: Kniha vypráví příběh Maji, která byla obviněna z vraždy dvou svých spolužáků na střední škole. Je převezena do vazby a tam je nucena čekat na svůj soudní proces. Navíc je případ mediálně velmi sledován a všichni ze Švédska ji začali nenávidět a je pro ně jen chladnokrevná vražedkyně. Je tomu ale opravdu tak?

Jako první bych se rád věnoval stylu psaní, který autorka použila. Celý příběh je vyprávěn Majou, která nás nechává nahlížet do svého nitra. Díky tomu, že se v přímé řeči často vyskytují nespisovné výrazy, jsem měl při čtení vážně pocit, že ke mně mluví osmnáctiletá holka.

Za další klad považuji rozdělení knihy do logických částí. Jako první tu máme část ze současnosti, kde je Maja ve vazbě a čeká na soud. Poté tu je část, ve které Maja popisuje, jaké měla vztahy se svými spolužáky a postupně se v ní přesouváme až k okamžiku samotné vraždy. Toto rozdělení mi čtení velmi usnadnilo.

Velmi oceňuji to, že autorka všechno domýšlela do detailů a myslím si, že kdyby k něčemu podobnému nedej bože došlo, probíhalo by to podobným způsobem jako v knize.

Na druhou stranu jsem měl obrovský problém v orientaci v postavách. Jejich jména jsou si totiž strašně podobná a obě začínají na písmeno S. Díky tomu, jsem často nevěděl, která postava zrovna mluví a jaké má povahovou vlastnosti.

Moje poslední výtka je k části, která se odehrávala v soudní síni. Přišla mi dost zmatená a vůbec jsem se v ní neorientoval. Nejsem si vlastně pořádně jistý, zda jsem dobře pochopil důvody, kvůli kterým k vraždě došlo.

Shrnutí: Tekutý písek je rozhodně zajímavá kniha s velmi originálním tématem. Kniha má několik docela velkých chyb, které mohou při čtení velmi vadit, ale pokud si chcete odpočinout od klasických thrillerů tak si myslím, že vám Tekutý písek může nabídnout originální příběh, kterých tu moc není.