Vrah nebo oběť

recenze

Šmírák (2013) 5 z 5 / knihamouder
Šmírák

Postarší dáma bydlí v bytě v nejvyšším patře budovy. Tíží ji samota. Obklopena tichem přemýšlí o svém zpackaném životě a o dceři, kterou vidí tak málo. Utápí se ve svém žalu. Je pozdě večer a do jejího opuštěného patra někdo vyšle výtah. Ten se v nejvyšším patře otevře a po chvíli se zase zavře, aniž by někdo vystoupil. No co. Asi omyl. Od toho večera se ale situace s výtahem opakuje každou noc.
Žena cítí, že se něco děje, pohlcuje ji osamělost a strach.
Po několika dnech, kdy si prázdný výtah vesele jezdí nahoru, přeci jen někdo vystoupí. Chodbou se rozléhají kroky. Ve chvíli, kdy utichnou, se rozezvučí zvonek. Obyvatelka bytu si slyšitelně oddychne. Vždyť zločinci a vrahové nezvoní. Nebo snad ano?

Autorka s příběhem skvěle pracuje. V poslední době jsem přečetla mnoho detektivek, vynikajících i slabších, a i když jsem se začetla a příběh mě upoutal, chybělo mi ve vyprávění nějaké to koření na dochucení. Zde jsem ho našla. Konečně pikantní vyprávění jak má být.
Ještě se mi nestalo, abych četla knížku a prožívala jsem strach s oběťmi čekajícími na útok sériového vraha. Nemít k dispozici brambůrky, začnu si kousat nehty. Vždyť vrah oběti doslova lovil (pozoroval je, psychicky trýznil a nakonec odrovnal).

Po objevení mrtvol se mě zmocňoval odpor a obklopovala mě vrahova brutalita a bezcitnost s jakou vykonával vraždy. Odhalení vraha mě dostalo, protože onu postavu jsem rozhodně netipovala.

Máme možnost poznat muže, který ztratil budoucnost.
Bez matky, práce a ženy bloudí ulicemi a neví, kam by se poděl. V jeho tíživé situaci se mu vetře nápad, že by si mohl vést poznámky o tom, co vidí při svých obchůzkách po okolí. Pozoruje hlavně ženy a oblíbí si sousední rodinku Wardových. Přijde mu neskutečně dokonalá a považuje ji za svůj hmotný sen. Jaké je však zklamání, když zjistí, že není vše tak, jak se zdá.
Lidé na venek ukazují krásná pozlátka, ale pod nimi se ukrývají hrozivá tajemství.
Samson nebo šmírák (chcete-li) se dostane díky svým poznámkám do nemalých problémů. On pozoruje ženy, o některých lidech se ve svých zápiscích vyjadřuje nenávistně a v okolí řádí vrah, který své oběti před útokem sleduje. Může být sériovým vrahem nebo je nešťastným mužem, který má pouze smůlu ve všech životních směrech?

Do děje nás zve hned několik postav a tak se na chvíli můžete stát šmírákem, Gillian Wardovou, Jonem (bývalým policistou pátrajícím na vlastní pěst), rukou zákona, vrahem nebo samotnými oběťmi.

Stránky se míhají svižně jedna za druhou, střídá se vraždění, vyšetřování a běžné radosti i starosti smrtelníků. Vraždící psychopat je odhalen, ale žádný strach. Příběh nekončí. Naopak. Rozjíždí se pořádná jízda na horské dráze. Po celou dobu jízdy budete pociťovat napětí, děs, chlad a beznaděj. Když už budete mít pocit, že jízda je u konce, znovu se rozjedete směrem vzhůru. A vzápětí nastupuje další nekontrolovatelné prudké klesání.

Hrůzné zločiny děsí, ale ještě více vyděsí zjištění, že vraždící psychopat je vlastně oběť toužící po odplatě.

“Nikdy s tím nepřestanu. Nemůžu přestat zabíjet svou matku.“

Pokud hledáte akční, čtivou knihu, která jde ruku v ruce se strachem, násilím a hrozivým tajemstvím, doporučuji Šmíráka.
Vezme Vám pocit bezpečí. Už nikdy nebudete věřit sousedovi, že šel jenom kolem a opírá se o strom před Vaším domem, unavený po dlouhé chůzi.
Než půjdete spát, nejmíň třikrát zkontrolujete zamčené dveře a pozavíráte všechna okna, i když bydlíte v desátém patře panelového domu. Adoptujete si psa a budete noc co noc uléhat s chladným kovem pod polštářem.
V hlavě Vám bude hlodat červíček pochybností, zda opravdu znáte velmi dobře své přátele.

No dobře. To jsem trochu přehnala, ale kdo ví, co se skrývá za závojem noci a čeká na svou příležitost…