Volba je jen na vás

recenze

Hlava státu (2016) 5 z 5 / Jack333
Hlava státu

Lid má právo projevit svůj názor nejen ve volbách, ale i řádném referendu, který řeší nějakou významnou otázku. Po rozhodnutí „všech“ ale může nastat chaos, poté co vyhraje jiná strana, než která je v průzkumech nadceňována.

Ačkoliv již víme, jak ve Velké Británii dopadlo referendum za vystoupení z Evropské unie, tato kniha byla napsána rok předtím a je zasazena na podzim toho následujícího. Od začátku se proto musíte vypořádat s některými změnami oproti realitě – místo královny sedí na britském trůně král, Cameron již dávno není premiérem a protivníkem i zastáncem vystoupení není Farage, ale vlivná žena.

To však ničemu nevadí. Miluji suchý britský humor a tady jsem se u toho všeho často od ucha k uchu usmíval, jindy mě zamrzelo, jak pravdivé to o dnešní době je. Postav v knize najdete mnoho, ale jsou vybrány tak, aby reprezentovaly obě strany, a zároveň i takové jedince, kteří snadno podlehnou vidině přivýdělku, i když dají všanc budoucnosti jejich země.

„Během posledních dvou generací spotřebováváme příliš mnoho, jako rozmazlení teenageři na mejdanu.“

Možná se zdá, že zápletka není nejlepší, ale to vás rád vyvedu z omylu. Autor do vyprávění totiž přidal nejen celostátní spiknutí, ale také dvě mrtvoly, které mohou všechno kolem změnit. A záleží jenom na lidech, kteří o tom vědí, jak se zachovají. Od první chvíle čtivé, ale bohužel mi drobátko vadilo mírné přeskakování do nedávné minulosti a některé zdlouhavé pasáže ke konci.

Kdo může stát o takovou práci? Nemusejí to být špatní lidé. Spíš takoví, v nichž se touha po klidném finančním zajištění snoubí s náznaky gotické citlivosti. Hřbitovní humor neskončil Shakespearem. Slavné mrtvoly jsou někdy přizdobeny rtěnkou nebo nalepovacími nosy, než márnice zavře na noc. O vánočních svátcích ke slovu často přijdou třpytky. Málem vypukl skandál, když z indického subkontinentu nečekaně přicestovali příbuzní jednoho ocelářského magnáta a zjistili, že jejich drahý zesnulý na sobě má dámské punčochy. Štíhlý a pozoruhodně dlouhý penis Luciena McBrydea byl přes den předmětem mnoha poznámek, ale nikdo si s ním nehrál.

Skotský rodák Andrew Marr patří k odborníkům z řad politické žurnalistiky, není proto divu, že tam, kde to zná jako svoje boty, exceluje na plné čáře. Nevěřil jsem do poslední chvíle, že by se dalo z tak ožehavého a zároveň nezáživného tématu vytesat něco tak dobře laděného, co nenudí, ale baví a zároveň přináší tak trochu osvětu. Kam rozhodnutí „většiny“ dovede takovou velmoc?