Vojna nikdy nemá krátke trvanie

recenze

Prozření (2017) / marcoz
Prozření

Som veľmi rád, že vydavateľstvo Domino pokračuje vo svojej vynikajúcej edícii vojnových príbehov. A rovnakou mierou ma teší, že sa nezameriava len na osudy židovského obyvateľstva, čo je síce vždy výraznou a dôležitou témou (a v súčasnej dobe extrémizmu a ignorácie obzvlášť), ale prináša aj pohľad z iných strán. Takou je aj kniha Prozření, memento hrdinstva obyčajných ľudí za oponou hlavného diania, no pritom dosť blízko na to, aby vyrozprávali svoje príbehy z prvej ruky. Dej románu zaberá niekoľko desiatok rokov. Mám rád tento typ, pretože zobrazuje nielen jadro problému, ale aj jeho príčiny a dôsledky. Hlavné myšlienky tak zarezonujú o to viac a poukážu na dopad vojnových udalostí v omnoho širšom rozsahu. Nesporne zaujímavý je pritom fakt, že starí rodičia autorky Jessicy Shattuck boli presvedčení nacisti.

"Dotlačila Albrechta k tomu, aby plán podpořil, a za akci se přimlouvala skoro od začátku. Nejednat nepřipadalo v úvahu. Jakmile jednou víte - doopravdy víte - o ženách a dětech postřílených v lesích, o sprchách zkonstruovaných výlučně proto, aby zabíjely, jak by ste mohli nečinně sedět? ... Jestli plán zkrachuje, přijde o všechno, co má ráda a na čem jí záleží."
Marianna sa vydala za Albrechta von Lingenfelsa, potomka významného grófskeho rodu, a táto pozícia jej sadla ako uliata. Bola dokonalou hostiteľkou, reprezentovala manželov rod i svoju rodinu. Až kým Európu nezasiahlo vojnové besnenie a ona si neuvedomila, že s Nemeckom, jeho vodcom a ideológiou nie je niečo v poriadku. Nikdy nepatrila k ženám, ktoré sa nezaujímali o politické dianie, a tak je plne informovaná o pláne Albrechta a jeho spoločníkov spáchať na Hitlera atentát. Medzi účastníkmi je aj jej najlepší priateľ z detstva Connie Fledermann, ktorý má v jej srdci stále špeciálne miesto... Po nevydarenej akcii, potrestaní vinníkov a napokon aj po skončení vojny sa Marianna vracia domov na hrad Lingenfels, odhodlaná dostáť svojej čestnej funkcii - "veliteľke žien a detí". Rozhodne sa nájsť vdovy a deti mužov, ktorí kedysi patrili do okruhu priateľov ich rodiny, a priviesť ich na hrad, aby spolu začali nový život a ak je to aspoň trochu možné, zabudli na hrôzy nacizmu. A prvou je Benita, Connieho manželka, ktorú si nikdy celkom neobľúbila a nepovažovala ju za vhodnú partiu pre jej priateľa. Lenže pocity z minulosti musia ísť bokom, aby ženy dokázali kráčať vpred k nejasnej budúcnosti...

"Rusové za sebou nechali neskutočný chaos. Statkáře, který si a puškou hlídal prasata, zastřelili a prasata mu sebrali. Jeho žena teď na ulici kvílí. Jiná tvrdí, že ji ztloukli a její dvě dcery znásilnili. Několik lidi dav v tom zmatku ušlapal. A na zemi u cihlové zídky najdou tři nehybné Ukrajince v německých uniformách, zřejmě oběti provizorně sestavené popravčí čety. Rusové nedávají milost nikomu, dokonce ani svým vlastným vojákum, kteří padli do zajetí a byli přinuceni bojovat za Němce. Ale má to i světlejší stránku: nevráželi ženám do rozkroku bajonety, nepořádali kanibalské hody, nezabíjeli děti sekerou a neopékali si je na rožni, jak předpovídal Goebbels."

Takmer každá kapitola sa odohráva v inom čase a zameriava sa na určité obdobie života hlavných postáv. K Marianne a Benite sa zhruba v štvrtine pridáva tretia osudom skúšaná žena - Ania. Všetky sú matky, vdovy, celkom odlišné osobnosti, ale spojené vojnou a jej nespravodlivosťou a nezmyselnosťou. Jessica Shattuck sa však nezameriava iba na ne, hoci už len ich príbehy sú dostatočne pútavé (Mariannina snaha stať sa oporou, Benitino utrpenie v rukách ruských vojakov, Aniin útek pred postupujúcou Červenou armádou...). Tiež sa pozrieme do zákulisia príprav na zvrhnutie Adolfa Hitlera, útlak obyčajných ľudí zo strany vojsk oboch strán, ale najmä na celkovú situáciu po skončení vojny. To je i najväčšia devíza románu (samozrejme, okrem výrazných a úderných myšlienok) - na rozdiel od mnohých vojnových diel sa Prozření venuje hlavne dianiu po nemeckej kapitulácii. Oslobodenie táborov a vojnových zajatcov, ich bezcieľne putovanie, hladomor, choroby či udalosti, ktoré aj silné osobnosti dokázali premeniť na zvieratá... Prozření je výborný román a u mňa sa zaradil medzi najlepšie tituly s tematikou druhej svetovej vojny.