Vodní apokalypsa

recenze

Vodní apokalypsa (2014) / Schefik
Vodní apokalypsa
Severské knihy se u nás těší neutuchajícímu zájmu čtenářů. Bohužel, nebo pro někoho bohudík, se jedná v převážné většině o pořádně mrazivé detektivky. Vždy, když se tedy objeví kniha, která je sice ze severu, ale s krimi nemá nic společného, jedná se o vítané osvěžení. A právě jednou takovou knihou je i nejnovější počin Mikaela Niemiho, Vodní apokalypsa, která vychází v překladu Zbyňka Černíka u nakladatelství MOBA.

Mikael Niemi je švédský autor, který se u čtenářů proslavil hlavně díky svému částečně autobiografickému románu Popmusic z Vittuly. Jen v domovském Švédsku se této knihy prodalo přes 500 000 výtisků. Mimo jiné byl oceněn i prestižní Augustovou cenou za nejlepší švédskou knihu roku a jeho knihy se přeložily do více než deseti jazyků. Niemi se navíc nezaměřuje pouze na jeden žánr. V jeho portfoliu najdeme jak autobiografii, tak katastrofickou knihu, nebo příběh pro děti. A právě na v poslední době tolik oblíbený postaapokalyptický žánr se autor zaměřil ve své poslední knize, příznačně nazvané Vodní apokalypsa.

Vincent Laurin by mohl vést idylický život, jeho vášeň je i jeho povoláním, živí se jako pilot vlastního vrtulníku. Jenže jak to tak bývá, idylka nevydrží věčně. Manželství je v troskách a jeho bývalá žena Henny ho chce připravit o vše, nejlépe i o vrtulník. To je ovšem pro Vincenta opravdu těžká rána a tak se na konci sil rozhodne spáchat sebevraždu, nejlépe ve svém vrtulníku, aby ho jeho vykutálená žena nedostala.

Mezitím co se Vincent odhodlává ke svému činu, se výše proti proudu řeky začínají dít opravdu zlověstné věci. Celý podzim na švédském severu proprší a zdejší kaskáda přehrad se chystá na nejhorší. Občas ale ani nejlepší úmysly a veškerá vynaložená snaha nepomáhá. Příroda se bouří a bere si zpět co bylo vždy její. Nic neobstojí, nic nezůstane. Apokalypsa právě začala.

Niemi opět dokazuje, že patří mezi výjimečné vypravěče, kteří dokáží své čtenáře strhnout a upoutat od první strany. Autor navíc dokázal vykřesat z naprostého minima maximum. Samotný příběh se odehrává během několika málo hodin a ukazuje čtenářům osud několika hlavních postav během ničivé katastrofy. Postupně tak prožijeme okamžiky hrůzy například s milující matkou, ženou, která se právě chystá oznámit rodičům, že je těhotná, rozvedeným párem, nebo milovníkem automobilů, který si za těžce vydělané peníze, koupil vysněné auto. Hrdinů je opravdu celá řada a díky tomu tak autor nabízí komplexní pohled na lidské utrpení z různých úhlů.

Přestože by se podle názvu měl příběh točit hlavně kolem vodní apokalypsy, a on se i do značné míry točí, o tento nespoutaný živel zde jde až v druhé řadě. Autor se zaměřuje především na to, jakým způsobem ovlivní přírodní katastrofa životy jednotlivých protagonistů. Samotný živel tak ustupuje jaksi do pozadí a stává se děsuplnou kulisou událostí, které změní životy mnoha lidem. I díky tomu, že vyprávění je rozděleno mezi tolik hlavních postav působí na čtenáře velmi realisticky. Mnohdy se tak přistihnete při uvažování nad tím, zda se nejedná o reálné vyprávění lidí, kteří si vše prožili.

Vodní apokalypsa je jasným důkazem toho, že seveřané prostě umí psát a nemusí se jednat zrovna o detektivku. Niemi dokázal vytvořit strhující a napínavou knihu, která navíc dokáže své čtenáře i překvapit. Sice vám po dočtení asi zůstane pár nezodpovězených otázek, o ty tu ale nejde. Tato kniha je hlavně o pocitech, lidech a o tom co v nich dokáže podobná událost probudit.

Komentáře (0)

kniha Vodní apokalypsa recenze