Vládnouti sobě je praktická věc

recenze

Umění sebevlády (1981) / Hildag (244 views)
Vládnouti sobě je praktická věc
Jak na to, vysvětluje Vladimír Levi ve své knize Umění sebevlády. Popisuje své vlastní praktické zkušenosti s metodami, kterými je možné řešit duševní problémy a dokládá je případy z praxe. Uvažuje o člověku a jeho vlastnostech, o hledání optima v konkrétní situaci a přitom stojí oběma nohama na zemi. Nenabízí nějaké univerzální řešení ani geniální cestu ke štěstí, přesto vám svými postřehy a úvahami nastíní reálné možnosti k zvládání sebe sama. Dozvíte se, jak takové problematické duševno člověka může vypadat, kde tak asi bývá zakopaný pes a co by se s tím dalo dělat.

Některé jeho myšlenky a vysvětlení se mohou zdát ve srovnání s dnešními poznatky trochu starodávné a nezvyklé, ale svou logiku bezesporu mají. Na druhou stranu není nikdy zbytečné srovnat pohled odjinud - čili nedá se říci, že by to byl až takový nedostatek.

Zásadní kvalitou je srozumitelnost a čtenářsky příznivý styl. Ačkoli je to kniha naučná, čte se dobře, má spád. To je dáno i tím, že autor za svou věcí stojí a své vlastní vědomosti chce zpřístupnit řadovému člověku. Jeho rady můžete vyzkoušet sami, jsou podané nejen velmi srozumitelně, ale i tak, abyste na své duši nenapáchali škody.

Za velmi zajímavou pasáž považuji Leviho vysvětlení fenoménu, kterému se dnes běžně říká OBE - nebo také astrální cestování. Levi ho hodnotí z hlediska ryzího materialisty, ale uvažuje o jeho vzniku i důsledcích nadmíru rozumě.

Potěšilo mě dělení na rytmické a disrytmické osobnosti - to jsem ještě od nikoho neslyšela, ale sedí to jak ulité. Pravda je, že pokud pochopíte, jak se to podivné nehmatatelné duševno ve vás chová, mnohdy stačí jen to, že ho přestanete osekávat do nějakého společenského schématického útvaru a prostě ho necháte volně vydechnout. Což je jedna z možností, kterou Vladimír Levi doporučuje vřele.

Skvělé je i to, že autor přiznává, jak své nápady zkoušel sám na sobě, když jeho vlastní duševno nechovalo jak by mělo. Tím si u mě hodně šplhl, protože hlásat něco, co si člověk vnevyzkoušel sám na sobě je vždycky trochu ošidné.

Pokud se vy sami cítíte po všech stránkách ok, neváhejte a knihu si stejně přečtěte, rozhodně to nebude ztracený čas. Určitě tam najdete spoustu zajímavých myšlenek a možná i potvrzení něčeho, co jste si tak trochu sami mysleli.

kniha Umění sebevlády recenze