Vláda to neví, ale MY tvoříme systém

recenze

Klub rváčů (2005) 5 z 5 / PokiCz
Klub rváčů

Bezejmený hrdina. Žije si svůj vlastní nudný život v kanceláři, s nudným šéfem a spolupracovníky, všichni jsou tak nudně normální! Trpí poruchou spánku, lékař mu odmítá dát léky a tak se uchyluje k podpůrným skupinám. Podvodník, jeden den má rakovinu varlat a druhý parazity.

V podpůrné skupině pro lidi trpící rakovinou varlat potká Marlu, která je mimochodem (kdyby jste to nepoznali) také podvodnice. Nesnáší jí, protože je stejná jako on. Opravdu moc ji nesnáší.
A nakonec v baru potká Tylera. Tyler mu naprosto změní život. Tyler a jeho Klub rváčů. Tyler a jeho pravidla. Tyler a Marla.
Časem ovšem zjistí, že Klub rváčů není jen obyčejný noční klub. Děje se tu něco většího, něco o čem před ním Tyler nechce mluvit. Všechno se změní. Ví to, protože to ví Tyler.

"Vidím nejsilnější a nejbystřejší muže, jací kdy žili," říká a tvář se mu rýsuje proti hvězdám v okénku řidiče "a ti muži čerpají benzín a obsluhují u stolu."

Celková atmosféra a styl psaní mě zaujaly. Velmi výrazný je zde psychický vývoj hlavního hrdiny. Jeho pohled na svět se samozřejmě mění počas celé knihy. Opravdu hodně se mění. Styl psaní je zvláštní, až děsivě zvláštní. Věřím, že mnozí knihu kvůli němu odloží, ale ti všichni dělají obrovskou chybu. Po pár stránkách si zvyknete a nemůžete knihu odložit.
Kniha má navíc stejně dobrý film, který je skvělým doplněním pro knihu (nebo naopak? Heh, já třeba nejdřív viděla film a nemůžu si obojí vynachválit).

Zdá se Vám recenze nejasná? Nemůžu Vám toho bohužel říct tolik, kolik byste chtěli, protože bych vyzradila velmi zásadní dějové body. Jak říkám, kniha je to krátká a tak si ji prostě přečtěte. Zabavíte se na pár hodin a ještě si z toho něco odnesete!

Poki z archivni.blog.cz