Vidět rudě

recenze

Marťan (2014) / katy238
Vidět rudě
Rudá planeta. Mars. Náš kosmický soused, stálý fenomén a objekt zájmu vědců, konspiračních teoretiků a spisovatelů.

Mark Watney je astronautem, botanikem a celkově správným chlapem. Mars je i jeho objektem zájmu. Nejprve dobrovolným, v rámci mise. Písečná bouře bohužel vše změní. Mark se stává nuceným kolonizátorem rudé planety. Každý den na Marsu je výzvou a zkouškou v přežití. Netuší, zda se dožije dalšího východu Slunce. Zůstává mu jen naděje.

A vrozená dávka smyslu pro humor.

Mark využívá všechny přírodní i exportované technické zdroje k přežití na území nepřátelském k životu. Na území, kde život není miliony let vítaným hostem.

Navíc je sám.

Prostřednictvím deníkových zápisků sdílí své pocity, zážitky i cíle se světem. Nemá jistotu, zda se vrátí, proto po sobě chce nechat alespoň soubor myšlenek, pocitů a zážitků. Nejen kvůli rodině.

Příběh osamělého astronauta z nepříliš vzdálené budoucnosti a jeho pouti po rudé pustině je v dnešní době neustávajících výzkumů cest do vesmíru za hranice možností lehko uvěřitelný. Mark sám je lidský až do morku kostí. Není dokonalým ocelovým mužem. Je především člověkem. Vtipkuje, nadává, dělá chyby a dle možností si zachovává chladnou hlavu.

Pomocí výcviku, znalostí a metodické práce bojuje každý den o přežití a pomocí maličkostí, rozhodujících mezi životem a smrtí, činí život v rudém osamění snesitelnější.

Kniha se sestává z Markových deníkových zápisků a klasického vyprávění ve 3.osobě. Příběh je možné sledovat z mnoha úhlů pohledu na Zemi i v kosmu. Čtenář má možnost si jeho peripetie představit ze všech možných úhlů.

Markovo dobrodružství provází mnoho technických termínů, na pochopení většiny stačí chemie základní školy a všeobecný rozhled, maximálně jeden dokument z cyklu BBC o letech do vesmíru. Čtenář zaměřený jiným směrem má možnost si rozšířit znalosti a pro něj neznámé termíny si vyhledat na všudypřítomném internetu. Toť k mnohým stížnostem na složitost Markova vyprávění. Bez techniky se příběh bohužel neobejde.

Kniha je nádhernou sondou do nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy bude možné cestovat na Mars, ovšem jedno zůstane stejné.

Lidská vynalézavost a vůle k přežití. A humor. Jednoznačně humor.

Bez něj nelze přežít nikde. Natož na Marsu.

Komentáře (2)

kniha Marťan recenze

katy238
03.02.2016

Děkuji mnohokrát :-)

Babouš
03.02.2016

Skvěle napsaná recenze! :)