Více než jen nevšední "Popelka"

recenze

Cinder (2012) 5 z 5 / Samira
Cinder

Existuje pár knih, které zanechají tak silnou stopu, že dlouho po jejich přečtení máte potřebu se k nim vracet a každý díl série vyčkáváte doslova s rozechvěním. Od Harryho Pottera se mi to ve fantasy žánru nestává často. Měsíční kroniku se však nebojím vyzdvihnout. Celá série je velmi zdařilou kombinací fantasy a scifi s využitím motivu klasických pohádek.

Když jsem poprvé četla anotaci, říkala jsem si, že knihu zkusím, ale moc jsem od ní nečekala.
Zdálo se mi, že autorka propojila nepropojitelné. Jak napovídá název knihy první díl se nechal inspirovat námětem klasiky všech klasik Popelkou, nemohl to však udělat volněji, tedy alespoň na první pohled. S odstupu vám však dojde, že ačkoli jsou detaily odlišné a může se zdát, že i celkové vyznění. Její archetypální základ tam je, jen není znatelný hned.

Popelka je v tomto případě kyborg a sluhou své adoptivní matky je takříkajíc doslova, princ Kai je pak nejvýznamnějším vládcem země. Ve světě, který svou svobodu ztratil již dávno, neboť žije pod neustálou hrozbou invaze a podrobení ze strany Měsíční královny a jejího mysl ovládajícího lidu, ale také podléhá nevyléčitelné nemoci.
Cinder živí svou nevlastní rodinu jako šikovná mechanička, právě při opravě velmi cenného androida se poprvé setkává s princem. Její život jako kyborga na zemi není nijak růžový, už jen proto, že jejich těla jsou losována pro účely nalezení léku na záhadnou nemoc. Do programu, který zatím nikdo nepřežil je tak zařazena i Cinder, její tělo je však z neznámých důvodů docela jiné, než všech ostatních…

Celkově je Cinder takovým prvním dílem veliké a poměrně složité skládačky, která má přesah a ačkoli začíná doslova pod pokličkou, nakonec prozkoumáme celou galaxii. Při jejím průzkumu čtenáře čekají mnohá překvapení.
Kniha, která je vyprávěna z více pohledů v sobě ukrývá mnohé. Kromě napínavého děje, nevšední, ale reálné lásky, nabízí nevídané přesahy. Politické machinace, intriky, skryté myšlenky, které by se nelíbily žádnému totalitnímu režimu. Ale i detailně propracované postavy, které se nám představují, a co v sobě skutečně mají, předvedou především v dílech následujících.

Základní příběh Měsíční kroniky čítá čtyři díly. U nás zatím vyšly tři Cinder, Scarlet a Cress. Kniha Nejkrásnější je pak dílem doplňkovým o postavě Měsíční královny. Kdo sérii ještě nečetl má veliké štěstí, protože unikl nelidskému čekání na díl závěrečný, který nakladatelství Egmont předběžně plánuje vydat v létě tohoto roku. Předpokládám, že se skutečné vydání knihy Winter může ještě posunout, ale věřím, že se ho dočkáme ještě letos.

Měsíční kronika je sázkou na jistotu, je však určena čtenářům, kteří chtějí dostat něco navíc a nebojí se, že u téhle bitvy za důstojnost a svobodu poteče krev. Přehnané násilí však v knize nenajdete, neboť je zařazením vhodná i pro dospívající čtenáře.

Doporučuji!

31.12.2016

Moc děkuji :), ano je úžasná. Ale jak pořád opakuji série stoupá. Já si nejprve první dvě knihy půjčila z knihovny, ale neodolala jsem, tyhle jsem prostě musela mít doma. Vracím se k nim velice ráda. Navíc ty obálky, jednoduše každý superlativ na ně sedí :).

simi28
31.12.2016

Krásná recenze. Tuto knihu jsem četla a musím souhlasit, že je vážně povedená. Dlouho jsem odkládala další díly kvůli své ceně, ale teď, když už jsou všechny díly vydané a přeložené do češtiny, tak si je někdy musím přečíst, protože jsem opravdu zvědavá, jak to všechno dopadne. :)

28.12.2016

Děkuji :), byl to i důvod proč jsem se do recenze pustila, i já kolem ní dlouho chodila a teď bych ji doporučila všem bez rozdílu, jak si mne získala. Hlavně neustále roste a roste a díl od dílu je lepší. Závidím, také bych ji chtěla otevřít poprvé :), krásné čtení.

Ni_kita
28.12.2016

Cinder si chci přečíst už dlouho, hlavně kvůli ohlasu ze zahraničí, ale nic mě zatím tak úplně nedokázalo přesvědčit že tahle kniha bude něco, co mě chytně a okamžitě donutí přečíst celou sérii. Ale právě tahle recenze mě o tom přesvědčila, už nemůžu dočkat až se na ni vrhnu. :)

10.04.2016

Děkuji :), jinak se ti bude určitě zamlouvat, není to žádná křehulka, všechny ženské postavy jsou v téhle sérii úžasné, tedy nejen ženské ;)!

Aracely
10.04.2016

Na tuto nevšední Popelku se těším. Krásná recenze Samiro! :-)

10.04.2016

Děkuji, i já v to doufám, až vyjde tak na mě nebude moci nikdo mluvit a vzdám se dobrovolně i spánku:). Musíme doufat, že to opravdu bude toho 1.7.. Jestli bude pokračovat v nastoleném trendu, že každá kniha je o kus lepší, tak se opravdu máme na co těšit.

lenkaknel
10.04.2016

Krásně řečeno! :-) Já tedy doufám, že už se vydání Winter nebude nijak posouvat, už néé... :-)