recenze

Věštění z krajky (2009) 4 z 5 / Chloe12

Brunonia Barryová

Román je velice dobře zpracovaný, spíše se nám líbilo prostředí Salemu v současnosti, bylo hezké pozorovat, jaký vliv měla jeho historie na současnost. Těšili jsme se, že se nám odhalí mnohem víc o věštění z krajky, což se nestalo. Jinak byl děj poměrně poutavý a kniha nás bavila. Nechyběla ani záhada a tajemno.
Nás do Salemu nahlédnout baví vždy, a tato kniha nám nabídla zajímavý pohled.

Towner Whitneyová se narodila v Salemu, odkud utekla do Kalifornie, chtíc za sebou nechat minulost, a setřást tak otřesné zážitky, které provázeli její dospívání. Pobyla si v psychiatrické léčbě a snaží se znovu žít.
Pradávný rod Whitneyových ovládá tajemné věštění z krajky, a ani Towner není výjímkou. Nahlížení do budoucnosti jí jde samo, aniž by se o to kolikrát pokoušela.
Towner, ač nerada se do Salemu vrací, zmizela totiž její milovaná prateta Eve. Snažíc se zjistit, co se ve skutečnosti stalo je vedena hlouběji a hlouběji do spleti událostí, které není schopna sama ovlivnit. Věci, které se jí v minulosti stali nechtějí zůstat stranou, a tak se Towner musí poprat nejen se současností, ale i s minulostí a budoucností.
Příběh se rozbíhá všemi směry jako vlákna krajky, tak zrádné a vševědoucí, jaké paličkovaly jen ženy ze Salemu a Ipswiche. Rozpoutává se novodobí hon na čarodějnice a Towner půjde o život.

Dramatický příběh podkreslený honem na čarodějnice a návratem vzpomínek z dětství. Setkání s lidmi z minulosti a odhalování tajemství, a to i těch, které se skrývají v ní samé. Příběh nám vypráví Towner sama. Ze začátku nás seznamuje s čarodějnictvím, jejich výstřední rodinou a netypickým prostředím Salemu. Příběh má nečekanou pointu.