Vesmírná honička s trochou lásky

recenze

Illuminae (2016) 5 z 5 / PokiCz
Illuminae

Stalo se to v ten den, kdy se Kady rozešla s Ezrou. Jejich vztah rozbilo jedno nedorozumění, kdyby spolu více mluvili, nemuseli se rozcházet. Naši hlavní hrdinové se nachází na planetě Kerenza, kde nelegálně těží jedna organizace, druhá na to přijde a rozhodne se zakročit. Tři bojové lodě zaútočí na Kerenzu a všude je smrt. Kady a Ezra prchají, stihnou to na uprchlické lodě a odlétají. Ani zdaleka to však není jejich záchrana. Výbuchy, smrt, biologické zbraně, vzpoura. Lidé mají strach.

Illuminae je jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Řekněme si to na rovinu, našla jsem zde úplně všechno. Největší zvláštností knihy je asi to, že je psána ve zprávách, záznamech, analytických hlášeních, atp. Složku se všemi zprávami sestavila právě skupina Illuminae, která nám zůstane až do konce knihy neznámá. Esteticky naše oči zažijí slast, protože ta úprava je prostě úžasná. Vůbec jsem nepoznala, že knihu psali dva autoři. Upřímně jsem to zjistila až při psaní recenze.

Pokud hledáte nějaké pořádné sci-fi, kde se střílí, ale zároveň se nemluví o velkých ranách ve vakuu (haha Star Wars, chápeme se), lidé umírají a není jisté, jestli hlavní hrdinové přežijí v celku, tak je tohle přesně pro vás. Byla jsem napjatá
od začátku do konce, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Prostě jsem musela vědět, jestli někdo přežije.
Líbilo se mi, jak se všechny postavy chovaly přirozeně. Deprese a posttraumatické stresové poruchy, odproštění se od citů, strach. Všechno se odráželo na jejich chování a nikdo si nehrál na hrdinu. Kady a Ezra měli takový vlastní styl psaní, sarkastický a plný černého humoru.

Z příběhu jsem cítila hlavně velmi silnou lásku. Mladí lidé, kteří se nebojí ničeho kromě vysoké a jediné, co teď v celém zatraceném vesmíru chtějí, je najít si svou pravou lásku. Mezitím co dospělí hledají možnost, jak uniknout nepřátelské bojové lodi, naši mladí hrdinové si hrají se zavedenými systémy. Kady skrývá své programátorské schopnosti a Ezra se nechá odvést, aby mohl pilotovat bojovou stíhací loď a měl přístup ke všem informací přímo od zdroje. Vše nezávisle na tom druhém.

Upřímně doufám, že tahle kniha dostane film. Od dobrého režiséra, s dobrými herci. Děj knihy sice není tak rozsáhlý a rozvětvený jako například u výše zmiňovaného Star Wars, ale stále lepší než například Loď mezi hvězdami. Na rozdíl od jiných knih, zde jde hlavně o postavy, nikoli o děj. Děj ovlivňuje chování postav a my sledujeme jejich reakce a rozhodnutí. Můžete kroutit hlavami nad tím, proč se velitel lodi rozhodl pro to a to, ale stejně to jednou pochopíte. Až si zažijete něco, co vás donutí k nějakým činům či rozhodnutím.

Jinak jediné, co bych knize vytkla by bylo těch 600 stran, protože je to prostě moc. A věřím, že o 100 stran by se kniha zkrátit v pohodě dala a nic by nám nechybělo. I přes ten počet stran musím pochválit překladatele a korekturu, protože jsem nenašla jedinou chybu, klobouk dolů.

Poki z archivni.blog.cz