Vejbuřtovic Pepík

recenze

Nezbedné komiksy (2012) / herdekfilek
Vejbuřtovic Pepík
Preludium

Dámy nechť si na své trupy nahrnou korzety, výdech a utáhnout, aby pas zmizel, móda, zdá se, chtěla by ženy bezbřiché. Páni nechť si uloví na louce své almary motýlka, a přišpendlí do vitrínky svého krku. Všichni stoupnout před aparát fotografa a tvářit se co nejvíce černobíle, bude se luftovat sto let starý přehoz přes bránici. To už slibuje něco prachu a drobného svinčíku.

Ave Sanctissima Maria

Humor sto let starý, humor, který si pročítali důstojní páni a důstojné dámy usazeni v lenoškách, před sebou poslední vydání novin, humor reagující na sto let starou situaci z našeho pohledu, z pohledu potomků.

Kyrie

Josef Lada si potřeboval nějak vydělat, doba byla holt taková a tak vzal s povděkem místo v několika periodicích a hleděl rozesmávat čtenářstvo. Jenže sto let, je sto let, a ač by jeden řekl, že humor prostě nerezaví, nevypadl přeci z kovodílen, ale z učených hlav redaktorských, z hlavy Ladovy, z pera Ladova, přesto se v knize Nezbedné komiksy dočkáme humoru téměř školometného. Doba byla taková, jeden si potřeboval vydělat, ale nedokázal proniknout temnotou budoucnosti dál, než za roh.

Gloria

Ale ukryjme krutou pomíjivost humoru a zahleďme se na obrazové vyjádření pastelkového krále Lady v jeho nezamýšlené knize Nezbedné komiksy. Tahy Ladova malířského aparátu rozezní předmluvu, abychom si prohlédli Ladovy začátky, kdy nevěděl, že kreslit má jako Lada a tak se pokoušel kreslit jako úplně někdo jiný a zároveň s předmluvou sledujeme tajuplné cesty malíře a kreslíře při hledání vlastní tváře, která má být definicí. Jako každý začínající zajímavý snažil se Lada přiblížit více svým vzorům, nežli sám sobě, v předmluvě se dočkáme i pokusů téměř chaotické tužky, která obrázek jen v rychlosti načrtne a přesto ho vydává za hotový výraz. S Ladou se přiblížíme k realističtějším rozmachům štětce a nakonec skončíme u Lady, u jeho výrazných barev a pevné ruky a dolíčků ve tvářích a milé naivity vyjádření, která nemusí nutně rozesmát, ba ne, drazí bujaří, stačí úsměv, nemusí se hned plakat smíchy.

Sanctus

Při hledání přirovnání, napadl mě hnedle Oldřich Nový a jeho elegantní svůdnost. Podobným stylem se bavil i rozjařmý Josef Lada, dotvrzuje tím, že doba je skutečně dobou, a to i kdybychom kozelci křtili kopec.

Benedictus

Kniha není určena dětem. Ne v prvé řadě. Nejsou tam vyhřezlá střívečka ani obnažený vztah mezi pohlavími, chraň Bůh, jen to ty malé neposedy nebude tolik bavit.

Komentáře (0)

kniha Nezbedné komiksy recenze